Ciepły dom z nowoczesnym ociepleniem

Ocieplenie domu to ważna inwestycja w energooszczędność. Żeby cieszyć się ciepłem, komfortem i mniejszymi rachunkami za ogrzewanie budynku, trzeba najpierw wybrać odpowiednie rozwiązanie. Tradycyjne materiały ociepleniowe to styropian i wełna mineralna. Nowoczesną metodą termoizolacji, cieszącą się coraz większą popularnością jest natrysk pianki poliuretanowej. Z jej użyciem można szybko ocieplić poddasze, ściany, dachy i fundamenty, a także wszelkie trudno dostępne przestrzenie.

Kiedy wykorzystać izolację natryskową? Poliuretanowa pianka natryskowa szczelnie wypełnia wszelkie zakamarki, jest szybka w aplikacji, a jednocześnie nie ulega degradacji wraz z upływem czasu. Najlepiej sprawdza się, gdy ocieplana powierzchnia posiada skomplikowany kształt, kiedy zależy nam na jak najszybszym wykonaniu prac ociepleniowych oraz gdy chcemy, żeby warstwa izolacji służyła jak najdłużej. Jeśli decydujemy się na zastosowanie pianki natryskowej, to mamy do wyboru dwa rozwiązania – profesjonalną, kompleksową termoizolację oraz docieplenie, które możemy przeprowadzić samodzielnie. Jakie są ich właściwości?

Kompleksowe ocieplenie domu przez profesjonalistów

Z użyciem poliuretanowej pianki można kompleksowo ocieplić poddasze, ściany, dach i fundamenty domu. Stworzona z niej izolacja tworzy trwałą, jednolitą powłokę i w praktyce eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Pianka nanoszona jest przy pomocy specjalnego agregatu, którego obsługa wymaga fachowej wiedzy i umiejętności, dlatego prace powinny być wykonywane przez profesjonalną ekipę.

Jakie rozwiązania wybrać? Do termoizolacji wewnątrz budynku (np. ocieplenia poddaszy) przeznaczona jest otwartokomórkowa pianka Soudafoam SPF. – Pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu nie skrapla się na powierzchni ścian i nie powoduje powstawania pleśni. Pianka jest przy tym bardzo lekka, nie obciążą konstrukcji, za to sztywniejąc dodatkowo ją wzmacnia. Nakładana jest poprzez natrysk ciśnieniowy – mówi Michał Sawicki z firmy Soudal, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Do termoizolacji fundamentów, ścian zewnętrznych i dachów rekomendowana jest natomiast zamkniętokomórkowa pianka Soudafoam SPF. Dzięki swojej specjalnej strukturze (jest wodoszczelna, ale umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia) może być ona również stosowana na zewnątrz jako hydroizolacja. Pianki nie zawierają gazów cieplarnianych i nie uszkadzają warstwy ozonowej.

Samodzielne docieplenie domu

Oprócz kompleksowego ocieplenia domu, często potrzebne jest też docieplenie i uszczelnienie mniejszych, trudniej dostępnych przestrzeni oraz miejsc o nietypowym kształcie. Użycie tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest tutaj utrudnione, jednak dobrze sprawdzi się termoizolacja w sprayu, np. pianka natryskowa Soudal. Z jej zastosowaniem docieplenie możemy łatwo wykonać samodzielnie, bez konieczności angażowania fachowców.

Dzięki wykorzystaniu pianki w sprayu, skutecznie doszczelnimy i wygłuszymy różnego rodzaju konstrukcje wewnątrz i na zewnątrz budynku, np. stolarkę budowlaną, nadproża, ściany, przestrzenie na poddaszu i w piwnicy, rury, kanały, przepusty, garaż oraz elementy przyczepy kempingowej. Natryskową piankę termoizolacyjną Soudal możemy wygodnie nakładać z użyciem pistoletu lub specjalnego aplikatora Genius Gun. To zapewnia bardzo precyzyjną aplikację i możliwość powtórnego użycia produktu w ciągu 6 kolejnych tygodni. Pianka nie zawiera izocyjanianów, rozpuszczalników ani szkodliwych dla warstwy ozonowej gazów. Jest odporna na działanie wilgoci, wielu chemikaliów, a także grzybów i pleśni. Jej współczynnik przenikalności cieplnej wynosi λ= 0,036 W/mK.

Dobre ocieplenie domu to podwójna korzyść i oszczędność przez cały rok – zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku zimą oraz ograniczenie jego nadmiernego nagrzewania się latem. Zamiast tradycyjnych rozwiązań, jak styropian czy wełna mineralna do termoizolacji można wykorzystać piankę natryskową, która pozwala na wykonanie prac ociepleniowych w krótkim czasie i na precyzyjne wypełnienie trudno dostępnych przestrzeni. Na docieplenie domu w 2023 roku można również pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” – dla najszerszego zakresu inwestycji może być to nawet do 135 tys. zł.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego termoizolacja pianką natryskową Soudal:

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/