Połączenia liniowe a połączenia punktowe w konstrukcjach balkonowych

Balkon to newralgiczne miejsce, na które należy zwrócić szczególną uwagę już na etapie projektowania budynku. Nieodpowiednia konstrukcja balkonowa na przestrzeni lat może przysporzyć mieszkańcom wielu problemów, a także wpłynąć na koszty eksploatacji budynku. Ze względu na budowę balkonu oraz wykorzystane technologie możemy rozróżnić liniowe oraz punktowe połączenia elementów z licem budynku. O tym, jak prawidłowo wykonać obydwa typy połączeń, aby uniknąć powstawania mostków termicznych opowie Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck, Maciej Kowalczyk.

Niewłaściwie wykonana konstrukcja balkonowa może wpłynąć nie tylko na koszty eksploatacji budynku, ale powodować również rozwój grzybów i pleśni.

Fot.: Schöck

 

„W zależności od rodzaju konstrukcji i wykorzystanych materiałów możemy mówić o połączeniach liniowych oraz punktowych. W obydwu przypadkach niewłaściwa konstrukcja może wpłynąć na koszty ogrzewania, prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, a także niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie przeanalizować możliwe rozwiązania i wybrać takie, które pozwoli nam na uniknięcie tych problemów w przyszłości.” – opowiada ekspert firmy Schöck, Maciej Kowalczyk.

Połączenie balkonowe a izolacja budynku

Balkony narażone są na silne działanie czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne całego obiektu, dlatego ważne jest wykonanie właściwej izolacji termicznej.  Połączenie płyty balkonowej z licem budynku to miejsce gdzie najczęściej dochodzi do przerwania ciągłości warstwy izolacyjnej, a tym samym przyczyniają się do powstawania mostków termicznych. Stanowi to duży problem dla mieszkańców, ponieważ mostki powodują znaczną ucieczkę ciepła z wnętrza budynku, niekorzystnie wpływając na koszty ogrzewania.

Punktowy mostek cieplny. Straty ciepła są ograniczone miejscowo.

Fot.: Schöck

 

„Mostki cieplne mają wpływ nie tylko na rachunki. Duże różnice temperatur sprzyjają również kondensacji pary wodnej, a tym samym rozwojowi grzybów oraz pleśni. Poza aspektem wizualnym - jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia domowników.” – dodaje ekspert Schöck.

 

 

Liniowy mostek cieplny. Przepływ ciepła jest równomierny i przebiega na całej linii połączenia płyty balkonowej ze ścianą budynku.

Fot.: Schöck

 

W przypadku konstrukcji balkonowych najczęściej spotyka się dwa typy mostków cieplnych – liniowe oraz punktowe. „Mówiąc o połączeniach liniowych przeważnie mamy na myśli połączenia płyt balkonowych ze stropem lub wieńcem budynku, gdzie dochodzi do bezpośredniego kontaktu płyty ze ścianą zewnętrzną i przecięcia warstwy izolacyjnej. W miejscach tych dochodzi do zakłócenia ciągłości otuliny termicznej na określonej długości. Straty energetyczne spowodowane mostkiem liniowym, powstałym w przypadku tego typu połączeń, charakteryzuje liniowy współczynnik przenikania ciepła, który określa dodatkowe straty ciepła w odniesieniu do metra bieżącego danego mostka. Z kolei mostki punktowe to ubytki w otulinie termicznej, które występują na bardzo ograniczonym obszarze - czyli miejscowo. Są one następstwem źle wykonanych połączeń punktowych i pojawiają się najczęściej przy zastosowaniu stalowych elementów mocujących - takich jako kotwy, stalowe konstrukcje balkonowe, elementy zadaszeń lub belki. Straty cieplne spowodowane występowaniem punktowych mostków ciepła określa punktowy współczynnik przenikania ciepła.” – tłumaczy Kierownik Działu Technicznego firmy Schöck.

Po pierwsze zapobiegać!

Po lewej: Połączenie płyty balkonowej bezpośrednio ze ścianą budynku. Po prawej: Połączenie płyty balkonowej ze ścianą budynku przy użyciu łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb

Fot.: Schöck

 

Mostki termiczne potrafią znacznie obniżyć komfort mieszkania, więc już na etapie projektowym warto zastanowić się, jak skutecznie im zapobiegać oraz postawić na sprawdzone rozwiązania. Firma Schöck posiada w ofercie łączniki Isokorb, czyli nośne elementy termoizolacyjne, które pomogą nam zapobiec powstawaniu mostków cieplnych przy połączeniach punktowych oraz liniowych. Produkty marki Schöck dedykowane są wszystkim rodzajom balkonów, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Schöck Isokorb montowany jest w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany tworząc jej naturalną kontynuację. Łącznik Isokorb przenosi obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku oraz umożliwia oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji.

„Rozwiązanie Isokorb firmy Schöck w zależności od typu nadają się zarówno do połączeń liniowych, jak i punktowych. Typ QP oraz QP+QP świetnie sprawdzi się przy przenoszeniu dodatnich i ujemnych sił poprzecznych przy podporach punktowych. QS i KS z kolei przeznaczony jest do połączenia konstrukcji stalowych ze stropem żelbetowym. W przypadku połączeń liniowych firma Schöck oferuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych do różnego rodzaju rozwiązań konstrukcyjnych.  Przykładowo łączniki typu K oraz KXT są dedykowane specjalnie balkonom wspornikowym.”  – tłumaczy Maciej Kowalczyk.

Mostki cieplne, które mogą wystąpić zarówno w przypadku połączeń liniowych jak i punktowych to duży problem dla projektantów konstrukcji, a także mieszkańców budynku. Odpowiednia izolacja cieplna oraz solidna konstrukcja elementów budynku to jedne z najważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas budowy. W celu zachowania maksymalnego komfortu termicznego lokali mieszkalnych oraz użytkowych warto postawić na sprawdzone rozwiązania od zaufanych producentów takich, jak łączniki Isokorb firmy Schöck, które są gwarancją jakości oraz trwałości przez długie lata.

 

źródło: Schöck Sp. z o.o.


rozne   sciany