Termomodernizacja zabytkowych obiektów sakralnych

Obiekty sakralne to zwykle bogato zdobione, historyczne budowle, które stanowią spore wyzwanie podczas wszelkiego rodzaju prac remontowych, a zwłaszcza termomodernizacji. Jak pogodzić zabytkowe, wartościowe fasady z wymogiem ich ocieplenia? Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest termomodernizacja od środka za pomocą mineralnych płyt Multipor.

Dostosowanie historycznych obiektów sakralnych do współczesnych standardów to olbrzymie wyzwanie, wie o tym każdy proboszcz czy konserwator zabytków. Świątynie jak i zabudowania towarzyszące kościołom to bardzo często najwartościowsze obiekty architektoniczne w danej miejscowości. Nie można ich traktować jak zwykłych budynków. Jednak nawet budowle o funkcji sakralnej muszą być dostosowane do norm prawa budowlanego, w tym do wymagań termicznych dotyczących ścian zewnętrznych. Szczególnie dotyczy to budynków stałego przebywania ludzi jak plebanie czy domy gościnne.

Przez lata na rynku budowlanym nie było odpowiednich technologii, które byłyby adresowane do termomodernizacji zabytkowych obiektów, a przy tym nie ingerowały w ich wartościowy wystrój architektoniczny. Rozwiązanie pojawiło się w Polsce 7 lat temu wraz z technologią Multipor. To mineralne płyty izolacyjne produkowane w całości z naturalnych materiałów – piasku, wody i wapna, które można stosować bezpiecznie przy ociepleniu od środka. Płyty Multipor o niezwykle porowatej strukturze i wysokiej paroprzepuszczalności zatrzymują ciepło we wnętrzu, ale także pozwalają na swobodny przepływ wilgoci.

Ocieplenie od wewnątrz

Istnieje wiele obiektów, które charakteryzują się dużymi stratami ciepła oraz wysokim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Najczęstszym przyjmowanym rozwiązaniem jest wówczas montaż systemów izolacji termicznej po stronie zewnętrznej przegrody. Jednak istnieje grupa budynków, które z różnych względów nie mogą być ocieplone od zewnątrz:

  • obiekty zabytkowe – budynki objęte ochroną konserwatorską, dla których nie ma zgody na ingerencję w wygląd elewacji poprzez aplikację zewnętrznej warstwy termoizolacji;
  • obiekty o dużej wartości architektonicznej – ze względu na ciekawy charakter fasady lub chęć zachowania oryginalnego wyglądu budynku;
  • obiekty z ograniczeniem praw własności – budynki zlokalizowane w ostrej granicy działki lub pojedyncze mieszkania w budynku wielorodzinnym;
  • obiekty użytkowane czasowo – budynki ogrzewane czasowo i/lub w nieregularnych okresach często wymagające szybkiego ogrzania.

Wśród tych obiektów odnajdujemy również budynki kościołów, świątyń, kaplic, ale także zabytkowych obiektów plebanii czy domów katechetycznych i rekolekcyjnych, które w kompleksie przykościelnym muszą zachować oryginalne fasady i pierwotny wygląd.

Dla tych obiektów lub pomieszczeń ocieplenie od wewnątrz jest często jedynym możliwym sposobem na termoizolację. Doskonałym materiałem do tego typu celów są płyty Multipor, od wielu lat z powodzeniem stosowane w Europie i w Polsce.

Multipor – ratunek dla historycznych fasad

Multipor to innowacyjny system ocieplenia ścian od wewnątrz, szczególnie polecany do termomodernizacji obiektów historycznych oraz budynków o wartościowych fasadach, w które nie powinno się, lub nie można ingerować.

Mineralne płyty Multipor są elementami wykonanymi z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego – ich gęstość wynosi do 115 kg/m3, przez co charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła λ10, dry = 0,042 W/mK), a ich montaż od wewnątrz przegród poprawia parametry cieplne budynku i zapobiega pochłanianiu energii cieplnej przez masywne ściany budynku. To znacząco polepsza warunki użytkowania obiektu oraz przyczynia się do oszczędności energii i czasu niezbędnych do jego ogrzania. Ma to znaczenie głównie dla wnętrz, które wykorzystywane są tylko przez kilka godzin w ciągu doby, takich jak: kościoły, kaplice, obiekty rekolekcyjne, itp. Można je w krótkim czasie nagrzać do odpowiedniej temperatury zachowując pewność, że proces wychładzania będzie przebiegał bardzo powoli.

Multipor jest materiałem o wysokiej przepuszczalności pary wodnej (µ=3), którego zdolność do pochłaniania pary wodnej oraz zdolność szybkiego wysychania sprawia, że można go bezpiecznie stosować bez warstwy paroizolacji. Ten mineralny paroprzepuszczalny materiał ogranicza zjawisko wykroplenia na wewnętrznej powierzchni ścian oraz niweluje ryzyko rozwoju pleśni.

System ocieplenia ścian od wewnątrz Multipor bazuje na wykorzystaniu materiału izolacyjnego, dla którego zawilgocenie nie jest szkodliwe i którego system działania zakłada kondensację wilgoci w porach tego materiału w okresie niskich zewnętrznych temperatur oraz jej wyparowanie w okresie letnim.

Bezpieczny i niepalny

Multipor to materiał o najwyższej klasie odporności na ogień A1. W przypadku pożaru płyty z betonu komórkowego Multipor hamują rozprzestrzenianie się ognia na inne pomieszczenia, ograniczają nagrzewanie się ścian, nie wydzielają dymu, trujących gazów czy płonących kropel. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa mieszkańcy mają więcej czasu na bezpieczną ewakuację. Pozwala to na bezpieczne stosowanie płyt jako ocieplenia ścian i konstrukcji stropowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosty montaż

Płyty Multipor przytwierdza się do powierzchni ściany tylko przy pomocy systemowej zaprawy Multipor. Nie wymagają one kołkowania lub innych mocowań mechanicznych. Prosty montaż i łatwość obróbki płyt Multipor znacznie skracają czas prac remontowych w stosunku do ocieplenia budynku metodą tradycyjną. Ocieplanie ścian od wewnątrz przy pomocy płyt Multipor może odbywać się przez okrągły rok, niezależnie od warunków pogodowych.

Przykład zastosowania: Dom Pielgrzyma w Olsztynie

Technologia Multipor została zastosowana na szeroką skalę przy termomodernizacji obiektów Domu Pielgrzyma Centrum św. Jakuba w Olsztynie. Powstał on w zaadaptowanych do tego celu dawnych budynkach stajni, powozowni i pomieszczeń gospodarczych znajdujących się u podnóża katedry św. Jakuba.

Ceglane obiekty przez dziesięciolecia popadały w ruinę, były już mocno zdewastowane, kiedy wiosną 2013 roku ruszył ich generalny remont. Mimo gospodarczej funkcji budynki prezentują ciekawą ceglaną architekturę, a ich położenie na skraju olsztyńskiej starówki przydaje im znaczenia przedmurza do historycznej części miasta. W trakcie prac uznano ceglany wygląd zewnętrzny zbudowań za ich największą wartość. Postanowiono więc ingerować weń w minimalnym stopniu. Nawet nowe okna umieszczano w miejscu dawnych otworów bram stajni, by nie zmieniać układu bryły zewnętrznej.

Przystąpiono więc do oczyszczania ceglanych murów i uzupełniania ubytków. Aby dawne obiekty gospodarcze i inwentarskie przystosować do nowych funkcji, postanowiono poddać je termomodernizacji. Aby nie naruszyć wyglądu historycznych ceglanych murów postawiono na ocieplenie od środka w technologii Multipor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dużym wyzwaniem wykonawczym były łukowe formy okien. Ocieplenie i odpowiednie wykończenie to integralna część termomodernizacji od wewnątrz. Montaż płyt Multipor jest bardzo prosty, nie wymaga specjalistycznych narzędzi i charakteryzuje się łatwością w docinaniu nawet do najbardziej skomplikowanych kształtów. Ta cecha pozwoliła na szczelne wykonanie ocieplenia bogato zdobionych otworów okiennych płytami Multipor o grubości 3 i 5 cm.

Trzeba pamiętać, że ocieplenie ościeży okiennych znacząco wpływa na podniesienie izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, dlatego też na każdym etapie ocieplenia od wewnątrz należy zadbać o zminimalizowanie mostków termicznych w tych fragmentach przegród i ucieczki ciepła z pomieszczeń.

Centrum św. Jakuba Dom Pielgrzyma stanowi stację dla pielgrzymów udających się do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Zostało otwarte w październiku 2014 roku. Na piętrze, gdzie niegdyś przechowywano siano, dziś znajduje się osiem dwu- i trzyosobowych pokoi z łazienkami. Oprócz tego w Domu Pielgrzyma mieści się sala konferencyjna oraz czytelnia.

Multipor – sprawdzone rozwiązanie

Płyty Multipor do ocieplania ścian od wewnątrz to materiał, który jednocześnie spełnia restrykcyjne wymogi prawne w zakresie energooszczędności i wymagania konsumentów odnośnie poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń i obiektów.

Producent materiału, firma Xella Polska podkreśla, że każdy przypadek ocieplenia budynku od wewnątrz to trudne zagadnienie z punktu widzenia fizyki budowli. Należy odpowiednio wybrać system termoizolacji wewnętrznej i wykonać analizę cieplno-wilgotnościową dla konkretnej ściany, jej usytuowania względem stron świata, funkcji pomieszczenia, warunków klimatycznych, itp. Pozytywny wynik niestacjonarnej analizy cieplno-wilgotnościowej jest podstawą wykonania ocieplenia, gdzie wilgoć nie będzie zagrożeniem.

Taką analizę można zamówić w sklepie internetowym Xella Polska: https://sklep.xella.pl/

 

 

źródło: XELLA Polska 

Nowoczesna Plebania 1/2017


sciany   izolacje