Nowoczesne technologie wykańczania obiektów sakralnych
Obiekty sakralne idą z duchem czasu i korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań w kwestii wykańczania i renowacji elewacji, ścian i sklepień. Ze względu na specyficzne warunki panujące wewnątrz budynków i narażenie fasad na zmienne czynniki atmosferyczne, rodzaj zastosowanych preparatów ma ogromne znaczenie dla wyglądu, eksploatacji i żywotności ścian. Jakie najnowocześniejsze systemy powłokowe stosuje się obecnie w kościołach?
Specyfika wnętrz obiektów sakralnych
Wykończenie obiektów sakralnych to zadanie wymagające użycia zaawansowanych technologicznie produktów powłokowych i specjalistycznego podejścia, zapewniających najwyższą trwałość powierzchni. Wewnątrz, przez cały rok, panuje często niższa temperatura, co może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni. Natomiast elewacje narażone są na wiele niszczących czynników zewnętrznych: promieniowanie UV, mróz, porastanie algami i grzybami. Często ściany są popękane i przez to wymagają szczególnego zabezpieczenia.
Nowoczesne systemy powłokowe do obiektów historycznych
Powierzchnia farby musi działać jak ochronny pancerz, jednocześnie nadając ścianie jednolitą i głęboką barwę. Przykładem nowoczesnych systemów powłokowych dedykowanych wnętrzom zabytkowym są produkty marki Sigma Coatings – samooczyszczalne, oddychające, przepuszczające parę wodną, ale stanowiące blokadę dla wody opadowej wnikającej w głąb muru farby silikonowe i zolowo-silikatowe: Sigma Mineral Topcoat i Sigma Siloxan Topcoat. Na spękane ściany stosuje się elastyczne systemy powłokowe Dekoral Professional: Nanotech Fasada, Nanotech Flex oraz Farbę Hybrydową.
Przykłady renowacji
Przykładami realizacji produktami marek Sigma Coatings i Dekoral Professional są: Kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju we Wrocławiu, Kościół pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, Kościół pw. Narodzenia NMP w Sobocie k. Poznania, Kościół św. Bartłomieja w Łanach, Kościół pw. św. Jerzego we Wrocławiu i Zgromadzenie Misyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu.
Renowacja obiektów zabytkowych jest bardzo kosztowna, dlatego konieczne jest, aby wykonywać ją najlepszymi dostępnymi materiałami – co pozwoli jej przetrwać wiele lat.
źródło: Sigma
Nowoczesna Plebania 1/2017
Polityka cookies