Jak kierownik utrzymania ruchu budynku fabryki WIX-FILTRON uniknął konsekwencji finansowych związanych z nieszczelnością dachu stalowego

Nieszczelne rynny czy, koryta odwadniające na dachu wykonanym ze stali mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i mienia. Woda, która nie jest skutecznie odprowadzana, może spowodować znaczące szkody w budynku oraz prowadzić do wypadków. Dlatego ważne jest, aby właściciele obiektów budowlanych regularnie sprawdzali stan rynien i wykonywali konieczne naprawy.

Zagrożenie dla konstrukcji i bezpieczeństwa użytkowania

Jednym z największych zagrożeń związanych z nieszczelnymi rynnami jest ryzyko zastoju wody na dachu, co może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku i zagrożenia bezpieczeństwa pracowników. Woda, która tam się gromadzi, może spowodować zgniecenie i odkształcenie płyt dachowych, co z czasem będzie skutkować wystąpieniem przecieków i wycieków. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, podczas silnych opadów, woda zgromadzi się w uszkodzonych miejscach i może spowodować poważne szkody wewnątrz budynku.

Jak uniknąć dużych strat i uszkodzeń?

Woda, która nie jest prawidłowo odprowadzana z dachu, z czasem doprowadzi do uszkodzenia ścian, elewacji i innych elementów budynku. Zgromadzenie się jej w wewnątrz budowli, może spowodować zniszczenia w maszynach i sprzęcie, co z kolei będzie skutkowało  kosztownymi naprawami i przestojami np. w produkcji.

Aby zapobiec zagrożeniu wynikającemu z nieszczelnych rynien, kierownicy utrzymania ruchu powinni regularnie przeprowadzać inspekcje dachu i rynien oraz wykonywać niezbędne naprawy. W przypadku wystąpienia uszkodzeń lub wycieków należy niezwłocznie podjąć działania naprawcze, aby uniknąć dalszych szkód.

Zastosowanie płynnej masy uszczelniającej na dachu fabryki WIX-FILTRON

Uszczelnienia z płynnych tworzyw sztucznych są coraz częściej stosowane do hydroizolacji rynien na dachach, w tym także na stalowych dachach budynków przemysłowych. WIX-FILTRON to znany w Europie producent filtrów samochodowych z siedzibą w Gostyniu. Nieszczelne koryta odwadniające na jednym z dachów fabryki stanowiły zagrożenie dla produkcji, ponieważ prędzej czy później doprowadziłyby do szkód budowlanych wskutek podchodzenia wody.

W związku z planowaną rozbudową budynku o dwie kolejne hale, koryta odwadniające leżące dotychczas przy krawędzi dachu znalazły się na jego środku, w punkcie przecięcia pomiędzy różnymi metalowymi powierzchniami. Celem wykonawcy było znalezienie systemowego rozwiązania, które pozwala na szybką realizację, a także zapewnia trwałość, niezawodność oraz uszczelnienie powierzchni o skomplikowanych kształtach. Chcąc zapewnić długoterminową szczelność, zdecydowano się na uszczelnienie 200 mb rynien za pomocą Triflex ProDetail - płynnej masy uszczelniającej, której właściwości pozwoliły na przeprowadzenie prac renowacyjnych szybko i niezależnie od panujących warunków pogodowych. Triflex ProDetail może być stosowany przy temperaturze podłoża od -5 °C do 40 °C.

Dzięki swojej konsystencji Triflex ProDetail sprawdza się przy wypełnieniu nawet bardzo małych szczelin i luk w rynnach, zapobiegając przeciekaniu wody. Tworząc trwałą powłokę w zaledwie 45 min., odporną na działanie czynników atmosferycznych, w tym na promieniowanie UV, deszcz i wiatr, utrzymuje swoje właściwości przez dziesiątki lat, co przekłada się na długi okres bezproblemowego użytkowania rynien.

Nie tylko sam produkt, ale również wykwalifikowani fachowcy

Do uzyskania trwałej hydroizolacji nie wystarczy zastosować odpowiedni produkt, ale potrzebni są również wykwalifikowani fachowcy, którzy umieją prawidłowo go zaaplikować. Połączenie tych dwóch elementów: przeszkolonej ekipy pracującej z wysokiej klasy materiałami daje gwarancję sprawnie przeprowadzonej renowacji. W trosce o zapewnienie najwyższej jakości i trwałości, produkty Triflex mogą aplikować wyłącznie certyfikowani (przeszkoleni) wykonawcy.

Szczegółowe informacje na temat rozwiązań można znaleźć na: www.triflex.com/