Co ułatwi pracę dekarza? O butylu na dachu

Na dachu liczy się przede wszystkim szczelność. Nawet najmniejsza przerwa w ciągłości izolacji może skutkować powstawaniem zawilgocenia, co z kolei prowadzi do rozwoju zagrzybienia i osłabienia konstrukcji budynku. W nowoczesnej technice dekarskiej coraz częściej wykorzystuje się taśmy i sznury butylowe, które przyspieszają i ułatwiają wykonanie prac.

Sezon budowlany w pełni, powstają kolejne metry kwadratowe dachu, a terminy gonią… To często codzienność dekarza w okresie wiosenno-letnim, gdy trwają wzmożone prace przy instalacji nowych oraz wymianie starych pokryć dachowych. W sukurs fachowcom przychodzą jednak nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że skuteczne uszczelnienie połaci można wykonać sprawniej – każdy specjalista wie przecież, że na budowie czas to pieniądz.

Elastyczne połączenie

Właściwe ułożenie pokrycia dachowego nie kończy procesu inwestycji. Jego zwieńczeniem jest wykonanie obróbek dekarskich, zapewniających szczelność dachu, a zwłaszcza jego newralgicznych punktów. Do tego celu wykorzystywane są wyroby na bazie butylu. Używa się ich m.in. do łączenia i uszczelnienia warstw folii dachowej ułożonej pod koszem dachowym, łączenia zakładów membran dachowych oraz ich trwałego mocowania do muru czy też do uszczelnienia komina.

Butyl to materiał izolacyjny, który zachowuje stałe parametry i jest wysoce plastyczny. – Produkty na jego bazie charakteryzują się paroszczelnością, bardzo dobrym przyleganiem do różnych powierzchni oraz odpornością na grzyby i pleśnie. Z powodzeniem stosowane są więc w pracach dekarskich. Fachowcy doceniają łatwość i szybkość ich montażu, na co ma wpływ duża elastyczność butylu. Można go rozciągać w różnych kierunkach narzuconych kształtem danego elementu – mówi dr inż. Karol Kożuch z polskiej firmy AIB, prekursora nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa.

Taśmy butylowe zbudowane są z powłoki klejącej z butylu oraz warstwy zewnętrznej z cienkiej blachy (zazwyczaj aluminium) lub tworzyw sztucznych (np. folii polietylenowej). W zależności od rodzaju, taśmy te mogą być wykorzystywane do uszczelniania obróbek dekarskich przy kominach, świetlikach, oknach dachowych, koszach dachowych, a także parapetach zewnętrznych i elementach wentylacyjnych. Mogą być również stosowane przy montażu ogrodów zimowych i fasad.

Montaż – sprawnie i szybko

Oprócz taśm, do dyspozycji dekarza są również wstęgi i sznury butylowe. Dla przykładu, dostępne w ofercie AIB sznury butylowe wytłaczane w formie profilu o przekroju koła i zabezpieczone nośnikiem sprawdzą się przy uszczelnianiu warstw wstępnego krycia dachu i izolacji pomiędzy segmentami blachodachówek.  Butyle to także ważny elementem taśm gwoździowych. – Taśmy B6 i B7 z naszej oferty stosuje się do uszczelnienia miejsc mocowania kontrłat do krokwi. Taśmy mocowane są bezpośrednio do kontrłaty – od strony skierowanej ku krokwi – lub wzdłuż krokwi na membranę dachową. Po dokręceniu kontrłat, zabezpieczają przed wnikaniem wilgoci do połączenia – tłumaczy ekspert AIB.

Wyroby butylowe należy montować na suchą, oczyszczoną powierzchnię, dociskając je do podłoża. Nie ma przy tym potrzeby zgrzewania ani użycia dodatkowych klejów czy specjalistycznych narzędzi, co znacznie przyspiesza pracę. Butyl szybko wiąże się z materiałami takimi jak szkło, drewno, stal, poliwęglan oraz tworzywa sztuczne. W przypadku miejsc wystawionych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm butylowych pokrytych aluminium (ograniczone jest wówczas ryzyko sztywnienia materiału). Po przyklejeniu do komina lub muru, tzw. taśmy kominowe powinny być zaś dodatkowo dociśnięte specjalnymi listwami.

Rozwiązania na bazie butylu są sprzymierzeńcem dekarzy. Mogą być one wykorzystywane zarówno jako alternatywa, jak i uzupełnienie tradycyjnej, tzw. „twardej” obróbki dekarskiej. Bardzo dobrze sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie potrzebne jest elastyczne, dopasowane do kształtu danego elementu uszczelnienie.

 

źródło: AIB


dachy