Wybór elewacji na lata – o tym warto pamiętać

Elewacja to wizytówka, a zarazem ochrona budynku. Wybór materiału, faktury i kolorystka są bardzo istotne, jednak cechą decydującą powinna być trwałość. Podpowiadamy, jak cieszyć się piękną elewacją przez długie lata!

Deszcz, mróz i intensywne letnie słońce – pogoda jest zmienna, a elewacja domu musi być na nią odporna. Rodzajów fasad jest na rynku bardzo dużo, dlatego przy wyborze materiału warto zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak: rodzaj budynku, poziom wilgotności powietrza czy narażenie na zanieczyszczenia. 

Tynki, klinkier i drewno

Popularnym rodzajem elewacji jest tynk. Najczęściej używa się tynku silikonowego, akrylowego, silikatowego lub mineralnego. Tynk akrylowy jest odporny na deszcz, jednak wrażliwy na działanie promieni słonecznych, w przeciwieństwie do tynku mineralnego, który doskonale radzi sobie ze słońcem, a gorzej z wilgocią. Najbardziej wysokim wymaganiom sprostają tynki silikonowe i silikatowe, jednak one są znacznie droższe. Coraz częściej można spotkać się z połączeniem klasycznego tynku z innym materiałem – np. deskami elewacyjnymi. – Deska elewacyjna to dobry pomysł, kiedy chcemy dodać fasadzie nowoczesnego wyglądu. Warto wybrać wtedy materiał włóknocementowy, jak np. CEDRAL, który wygląda jak drewno, ale jest niepalny, znacznie bardziej trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych, gryzoni czy pleśni. Co ważne, nie wymaga on żadnej konserwacji. Takie deski to gwarancja trwałości nawet przez kilkadziesiąt lat – tłumaczy Janusz Szymański Product Manager CEDRAL. W połączeniu z tynkiem często wykorzystywane są też płyty klinkierowe i kamienne, które najczęściej stosuje się w klasycznych projektach. Należy jednak pamiętać o bardzo dokładnym montażu i zakupie odpowiedniego kleju, ponieważ klinkier może odpaść od ściany.

Trwałość koloru

Kolor elewacji decyduje o charakterze domu. Wybierając go, zwróćmy uwagę na otoczenie. Dom powinien komponować się z innymi budynkami. Ważnym aspektem jest jednak trwałość koloru. W wyborze pomóc może współczynnik odbijania światła – HBW. Dla bieli czynnik wynosi 100%, a dla czerni 0%. Na elewacji lepiej nie stosować kolorów o HBW mniejszym niż 40%, dzięki temu fasada będzie trwalsza, a kolor nie wypłowieje. Każdy kolor możemy też skontrastować z elementami dodatkowymi, takimi jak wspominana deska elewacyjna. – Oferta kolorów w przypadku desek włóknocementowych CEDRAL jest bardzo duża (ponad 30 odcieni). Najbardziej popularne są odcienie szarości, brązu i beżu, które bardzo ocieplają wygląd elewacji. Przed dokonaniem wyboru możemy zamówić próbki z wybranymi kolorami – mówi Janusz Szymański Product Manager CEDRAL.

Istotna konserwacja

Inwestycja w wysokiej jakości materiały jest w przypadku elewacji bardzo istotna. Domy mieszczące się przy ruchliwych ulicach lub te szczególnie narażone na wilgoć wymagają konserwacji co parę lat. Zabrudzoną elewację należy myć specjalną myjką ciśnieniową. Jeśli na ścianie pojawiły się glony lub pleśń, konieczne będzie użycie preparatów odkażających. Cegła klinkierowa wymaga najwięcej pracy. Co kilka lat trzeba ją impregnować i uważać na wykwity solne. Deska włóknocementowa CEDRAL jest materiałem najmniej wymagającym. W przypadku silnych zabrudzeń wystarczy przemyć ją wodą z mydłem.

 

Przed wyborem elewacji warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami  lub skonsultować się ze specjalistą.

 

 

źródło: Cedral


wokol   sciany   elewcja