Nadchodzi wiosna – czas na wybór projektu domu. Nie zapomnij o efektywności energetycznej

Inwestor, który zdecyduje się na budowę swojego wymarzonego domu, musi wziąć pod uwagę wiele aspektów związanych m.in. z lokalizacją działki czy źródłem finansowania, ale także podjąć najważniejszą decyzję, czyli wybrać optymalny projekt domu. Podczas selekcji, przyszły właściciel domu w pierwszej kolejności skupia się na jego wielkości, walorach architektoniczno-estetycznych czy funkcjonalności. Niestety zdarza się często, że zapomina o tak istotnej kwestii jak efektywność energetyczna budynku, która gwarantuje nie tylko zdrowy i komfortowy klimat wnętrz, ale także oszczędności pieniędzy na ogrzewaniu.

Projekt domu musi się podobać, być dopasowany do działki i otoczenia. To absolutny fundament. Ideałem byłoby, gdyby spełniał wymogi nie tylko głównego inwestora, ale wszystkich domowników. Poza walorami architektonicznymi rodzinnego gniazdka i tak ważną jego funkcjonalnością, należy wziąć koniecznie pod uwagę efektywność energetyczną budynku. Obecne projekty renomowanych pracowni architektonicznych zapewniają właściwą charakterystykę cieplną oraz mikroklimat wnętrz zarówno domów murowanych, jak i szkieletowych, czy tych z konstrukcji żelbetowej. Dlatego niezwykle istotną kwestią, tuż po wyborze projektu, jest jego konsekwentna realizacja, która będzie zgodna z wytycznymi architektów i projektantów. 

                -  Wybór projektu to podstawa, jednak by osiągnąć zamierzone przez architekta cele, konieczna jest jego profesjonalna realizacja. Eksperci budowlani są w tej kwestii zgodni. Zastosowanie materiałów producenta wskazanych w projekcie, a następnie wykonanie robót budowlanych zgodnie z wymaganą technologią, gwarantuje sukces jego realizacji mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Przykładowo, nie można liczyć na planowaną efektywność energetyczną domu, jeśli wybiórczo zastosujemy zapisane w projekcie materiały i systemy izolacyjne. Wykorzystanie do realizacji np. tańszych izolatorów, może znacząco wpływać na obniżenie jakości ocieplenia i komfortu cieplnego pomieszczeń. Dlaczego? Po prostu takie produkty bardzo często nie spełniają deklarowanych przez producenta parametrów.

Jaki wybrać styropian, jeśli nie zapisano go w projekcie?

Na co należy zwracać uwagę, jeśli wybrany projekt nie ma wpisanej nazwy producenta, a tylko jego ogólną charakterystykę? Eksperci zalecają, by wybierać produkty z rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Ponadto zawsze najbezpieczniej jest wybrać markowy styropian dobrej jakości o parametrach zgodnych z deklaracją producenta. Skuteczną metodą, aby zweryfikować czy płyty styropianowe spełniają deklarowane przez producenta parametry, jest sprawdzenie danego producenta na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.gunb.gov.pl) w zakładce „Wyniki badań próbek wyrobów budowlanych”.

                - Styropiany lidera rynku ociepleń - Termo Organiki - otrzymały siedemnaście pozytywnych wyników podczas siedemnastu kontroli państwowego nadzoru budowlanego (GUNB oraz WINB). To niespotykany sukces na polskim rynku materiałów budowlanych. Płyty Termo Organiki posiadają unikatowe rekomendacje ITB. Raz jeszcze warto podkreślić, że to właśnie wysokie parametry jakościowe styropianu w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancję trwałości i stabilności systemu ocieplenia, przynoszącego oczekiwane oszczędności energii – podkreśla Krzysztof Krzemień.

Oprócz płyt styropianowych należy również pamiętać, że do przeprowadzenia termomodernizacji niezbędne są również takie materiały, jak: kleje, tynki, grunty, siatki oraz farby. Eksperci zalecają stosowanie kompletnego systemu ociepleń, w którym wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta. Jedynie użycie kompletnego systemu ociepleń daje zarówno gwarancję właściwej pracy całego układu, jak i jego trwałość oraz skuteczne obniżenie kosztów ogrzewania domu.

 

źródło: Termoorganika


poradnik