Rekuperacja w domu drewnianym – wady i zalety

Z tęsknoty do piękna natury, potrzeby odpoczynku od zgiełku dużego miasta coraz częściej decydujemy się na budowę domów z drewna. Mieszkanie w drewnianym budynku charakteryzuje się dużą oszczędnością dla właściciela, jak i przysługą dla środowiska.  Technologia budowy drewnianych domów w obecnych czasach nie posiada żadnych ograniczeń. Współczesne budownictwo i innowacyjne rozwiązania pozwalają na projektowanie inwestycji ekologicznych i funkcjonalnych.

I chociaż decyzja o zamieszkaniu w naturalnych warunkach, z dala od zatłoczonych centrów miast wiąże się z chęcią postawienia na zdrowy tryb życia, to jednak musimy być świadomi, że sam dom z drewna na cichym przedmieściu nie załatwi wszystkiego. Projektując dom z drewna lub coraz bardziej popularnego surowca – bali musimy wziąć pod uwagę kwestię ogrzewania przestrzeni mieszkalnej. W porównaniu do budynków murowanych, wnętrze tego typu domów bardzo szybko się wychładza, ale również ekspresowo nagrzewa. Takie warunki wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych i technik budowlanych. Najlepszą opcją zapewniającą zarówno komfort użytkowania jak i dbałość o klimat jest montaż systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła, który pozwala na stałą wymianę powietrza na czyste przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody na zewnątrz.

Czy rekuperacja zamontowana w drewnianym domu ma rację bytu?

Mieszkając w domu z drewna chcemy zapewnić sobie jak najbardziej ekologiczne i zdrowe warunki do życia. Uciekając od murowanych bloków, ulic przepełnionych samochodami, fabryk i dymiących kominów chcemy zagwarantować sobie bezpieczną przestrzeń czystego powietrza w naszym naturalnym, drewnianym schronieniu. Jednak zimą musimy zdawać sobie sprawę z konieczności ogrzewania domu, w którym przebywamy, co łączy się z kolejną emisją smogu i dużymi wydatkami.

Jak więc dostarczyć sobie maksymalnie komfortowe warunki do mieszkania w ciepłym i zdrowym domu? Montując system rekuperacji w dom drewnianym minimalizujemy straty cieplne, pozwalając sobie na dużą oszczędność pieniędzy, a także nie powodując szkód dla środowiska naturalnego. Z tego względu domy drewniane budowane są nawet na obszarach o zimnym klimacie. Budowa domu z rekuperacją udoskonaloną o elektrostatyczne filtry antysmogowe Crystall Round od firmy VASCO gwarantuje zrównoważoną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także skuteczną ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, wirusami, pyłem zawieszonym i smogiem. Filtry współpracujące z zainstalowanym systemem rekuperacji oczyszczają całość powietrza dostarczanego do wnętrza domu przez wentylację. Nowoczesna technologia polega na wykorzystaniu pola elektrycznego do naładowania cząstek smogu, które następnie są skutecznie przyciągane i zatrzymywane na przeciwnie naładowanych elektrodach. W ten sposób powietrze wypływające z urządzenia pozbawione jest wszelkich cząstek zanieczyszczeń.

Posiadacze domu z zamontowanym systemem rekuperacji nie muszą otwierać okien, aby przewietrzyć mieszkanie. Rekuperator sam zadba o stałą wymianę powietrza, dzięki czemu nie musimy martwić się o przedostanie się do wnętrza naszego domu niepożądanych owadów czy pyłków z drzew i roślin. Cała natura pozostaje na zewnątrz - tam gdzie jej miejsce, a my możemy cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w bezpiecznej przestrzeni mieszkalnej.

Producent Rekuperatorów VASCO SILENT VENTILATION – firma Vasco – wychodząc na przeciw potrzebom właścicieli zarówno standardowych, betonowych inwestycji, jak domów drewnianych – opracowała unikalną technologię, która charakteryzuje się dyskretnym montażem filtrów. Oczyszczacz instalujemy na kanale wentylacyjnym rekuperacji, tuż za rekuperatorem. Dzięki temu jest on zupełnie niezauważalny oraz nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach mieszkalnych. Na cichą pracę urządzenia składa się natomiast system kanałów EasyFlow, o specjalnym profilu, wykonanym z pochłaniającego dźwięki tworzywa HDPE.

Na co musimy być przygotowani decydując się na instalację rekuperacji?

Projekt domu drewnianego dostosowanego pod system rekuperacji musi być co najważniejsze szczelny. Brak tego czynnika może negatywnie wpłynąć na działanie wentylacji mechanicznej i tym samym zmniejszyć sprawność odzysku ciepła. Planując inteligentny i energooszczędny dom należy zatem pamiętać o solidnej stolarce okiennej oraz drzwiowej.

Kolejnym utrudnieniem jakie napotkamy podczas decyzji o wyborze systemu rekuperacji może być montaż instalacji. Najlepiej zamontować ją zaraz po zamknięciu stanu surowego, przed wprowadzaniem jakichkolwiek innych instalacji. Dzięki temu w łatwy sposób można ukryć kanały wentylacyjne w suficie oraz w podłodze. W późniejszym czasie może okazać się być to problematyczne, jednak nie niemożliwe do wykonania. Co więcej, podczas projektowania domu należy pamiętać, że rekuperator posiada wentylatory, emitujące dźwięki o pewnym poziomie głośności – dlatego musi być on umiejscowiony w wydzielonym akustycznie pomieszczeniu – poddaszu, kotłowni, garażu lub garderobie. Zważając na często spotykane niewielkie metraże domów drewnianych – wyodrębnienie dodatkowej przestrzeni na umieszczenie urządzenia może stanowić problem.

Lokalizacja drewnianych domów na uboczach i odległych przedmieściach może utrudniać użytkownikom sterowanie wentylacji aplikacją na smartfona, która wymaga podłączenia do sieci internetowej. I chociaż mamy do czynienia z możliwie najwygodniejszym rozwiązaniem dającym wgląd do ustawień rekuperatora, to jednak musimy pamiętać, że czynniki zależne od lokalizacji – takie jak dostęp do sieci czy zasięg, mogą nam tę funkcję odebrać.

 

źródło: Vasco