Zdalna opieka nad seniorami – inteligentne urządzenia, Nice na straży komfortu i bezpieczeństwa.

Z raportu  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w latach 2000–2015 średnia długość życia na świecie wzrosła aż o 5 lat. Polska zajmuje 41. miejsce z wynikiem 77,5 lat. Rodziny wielopokoleniowe to dzisiaj w Polsce zaledwie 7 proc. Nasi rodzice i dziadkowie mieszkają sami, daleko od nas, a my nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić im czas oraz odpowiednio się nimi zająć. Narastające z wiekiem ograniczenia sprawności fizycznej i psychicznej osób starszych mogą prowadzić do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia, bądź życia. Jak możesz  pomóc swoim starzejącym się rodzicom? Jak uniknąć decyzji o przeniesieniu do ośrodka spokojnej starości? Odpowiedzią są nowoczesne urządzenia mobilne służące do zdalnego monitoringu, oraz urządzenia smart home zapewniające bezpieczeństwo w domu, zapobiegające potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom, zdalnie alarmujące – w razie potrzeby – opiekunów. Dzięki postępowi technologicznemu możliwe staje się stosowanie rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się fantastyką. W niedalekiej przyszłości mają one szansę stać się integralną częścią naszego życia, pozwalając nam jak najdłużej na niezależne funkcjonowanie we własnych domach. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń do zdalnego monitorowania zdrowia. Są to opaski telemedyczne na rękę, telefony alarmowe z przyciskiem sos, centra telemedyczne, a także urządzenia monitorujące seniora w jego domu, takie jak video monitoring czy detektory ruchu. Ważnym elementem systemu zdalnej opieki nad seniorem mogą być urządzenia smart home. Wiele z nich oferuje obecna od 25 lat na polskim rynku firma Nice - globalny lider w sektorze Smart Home, Security oraz Home and Building Automation.

 

Przyjrzyjmy się niektórym urządzeniom tworzącym ekosystem Smart Home firmy Nice, które zabezpieczą mieszkanie czy dom naszego seniora przed niepożądanymi zagrożeniami, takimi jak ulatnianie się gazu, czadu, zalanie, pożar, a także pozwolą na automatyczną regulację ogrzewania, natężenia światła, czy umożliwią automatyczne regulowanie, otwieranie i zamykanie rolet czy żaluzji. Spośród wielu produktów oferowanych przez Nice do zabezpieczenia domu naszego seniora wykorzystać można: Motion-Control - czujnik, który może uzależnić zachowanie domu od ruchu, światła oraz temperatury, Flood-Control – który jest w stanie wykryć zalanie na bardzo wczesnym etapie i poinformować o tym użytkownika, CO Alarm-Control – który wykrywa czad, Smoke-Control – gwarantujący wczesną sygnalizację zagrożenia pożarem, Heat-Control – zapewniający inteligentne sterowanie temperaturą, czy Roller Shutter - narzędzie do zdalnego sterowania roletami i żaluzjami. Wszystkie te urządzenia można połączyć i zaprogramować przy użyciu nowoczesnej centrali Yubii Home. Dodatkowo wszystkimi urządzeniami można sterować zdalnie poprzez aplikację Yubii App zainstalowaną w smartfonie, czy tablecie. Ułatwieniem dla naszych seniorów jest również z pewnością możliwość zarządzania wieloma urządzeniami za pomocą poleceń głosowych, dzięki czemu wiele zadań można wykonywać bez najmniejszego wysiłku fizycznego. Dzięki Nice można stworzyć wysoce zintegrowany, bezpieczny system, który daje poczucie pewności i całkowitej kontroli nad domem.

Jeśli nasz senior mieszka samodzielnie w domu, warto pomyśleć o zainstalowaniu interfejsu BiDi-Awning który zautomatyzuje otwieranie i zamykanie markiz ogrodowych tak, aby mógł on wypoczywać w odpowiednio zacienionym miejscu, czy praktycznego i szybkiego siłownika Spido600 do otwierania bramy garażowej – którą osoba starsza mogłaby wykorzystywać do bezproblemowego wypuszczania i wpuszczania do ogrodu swojego domowego zwierzaka. Bardzo przydatne, również ze względów bezpieczeństwa, mogą być wideodomofony – takie jak BLUE - oferowany przez Nice – zapewniające nie tylko odpowiednią wygodę użytkowania, ale dające także pewność co do weryfikacji osób i możliwość zdalnego otwierania drzwi wejściowych do domu czy np. furtki do posesji.

Instalując w domu seniora urządzenia ekosystemu Nice Smart Home zapewniamy również tak ważną dla emerytów kontrolę wydatków. Smart Home – to oszczędności. Dzięki tym urządzeniom możemy kontrolować temperaturę, ogrzewanie i monitorować rzeczywiste zużycie energii. 

Warto dodać, że kiedyś systemy inteligentnego domu były bardzo drogą inwestycją, potrafiącą kosztować połowę, albo drugie tyle, co mieszkanie. Dziś pojedyncze urządzenia z reguły kosztują w okolicach 100 - 200 złotych, a opisana centrala Yubii Home to koszt  około 750 złotych.
 

– „Ekosystem Nice Smart Home jest też systemem bezprzewodowym – jego instalacja nie wymaga remontu i kucia ścian, można więc zainstalować go w dowolnym momencie, a także rozbudować o kolejne elementy czy modyfikować w razie potrzeby. To jego ogromna zaleta.” – mówi Szymon Ochociński, Project Sales Director FIBARO – polskiej marki Nice.

Warto zatem już dziś przyjrzeć się, jakie są możliwości zdalnej opieki nad seniorami.  Każdy z nas prędzej czy później zetknie się z problemem opieki nad dziadkami czy rodzicami. Warto  sprawić im prezent i zainstalować urządzenia ekosystemu Nice Smart Home, który jest tak prosty w obsłudze, że seniorzy z pewnością się do niego przekonają i docenią, jak bardzo ułatwia im to życie.  A może warto pomyśleć także o własnej przyszłości i zawczasu samemu przygotować swój dom i siebie na jak najlepsze rozwiązania gwarantujące spokój i bezpieczeństwo. 

 

źródło: Nice