Przepompownia hybrydowa to szczególna wydajność energetyczna

Rosnąca częstotliwość gwałtownych opadów deszczu jest dużym wyzwaniem dla ogólnych i domowych systemów kanalizacyjnych. Niejednokrotnie sam zawór przeciwzalewowy nie wystarczy. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż przepompowni hybrydowej.

Więcej deszczu, więcej zagrożeń

W całej Europie coraz wyraźniej odczuwamy zmiany klimatu, związane w głównej mierze z rozwojem cywilizacyjnym i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Coraz więcej lasów ubywa, a zabudowań i siedlisk ludzkich przybywa. W Polsce od lat rośnie średnia temperatura, co przekłada się m.in. na zmianę struktury opadów oraz zwiększenie częstotliwości gwałtownych zjawisk pogodowych. Z jednej strony musimy borykać się z długimi okresami bez deszczu, ale z drugiej, gdy już deszcz się pojawia, to coraz częściej w formie nawałnic i burz, bardzo często odprowadzając do lokalnych podtopień czy zalań domów.


Moduł techniczny Ecolift XL ze studzienką techniczną

Zawory przeciwzalewowe są stosunkowo prostym i tanim sposobem ochrony przed cofką i montowane są w miejscach, gdzie występuje swobodny spadek do przewodów kanalizacyjnych. Ale co zrobić, jeżeli to nie wystarcza, bo nie możemy odprowadzać ścieków w sposób grawitacyjny? Musimy wówczas zastosować przepompownię ścieków. Instalacja przepompowni i zaworu może wiązać się ze zwiększonymi kosztami i koniecznością przebudowy całego systemu. Dodatkowo wiele zaworów nie nadaje się do stosowania ze ściekami fekalnymi, a z nimi będziemy mieli do czynienia w domu najczęściej. Co zrobić w takim przypadku?

Hybrydowa przepompownia

Rozwiązaniem jest tu hybrydowa przepompownia. Łączy ona w sobie zalety zaworu przeciwzalewowego oraz klasycznej przepompowni. Jednym z dostępnych na rynku produktów tego typu jest Ecolift XL firmy Kessel. Świetnie sprawdzi się ona w otoczeniu domów wielorodzinnych i w przemyśle.

 

Przepompownia Ecolift XL w ustawieniu za separatorem tłuszczu

Przepompownia Ecolift XL w zabudowie w ziemi (pomieszczenie gospodarcze)

W normalnym trybie Ecolift XL wykorzystuje naturalny spadek do kanału, odprowadzając ścieki w sposób grawitacyjny. W momencie wystąpienia cofki napór wody zamyka klapę zaworu, dociskając ją do uszczelnienia i uniemożliwiając przedostanie się ścieków do wnętrza domu. W tej sytuacji nie możemy korzystać z instalacji sanitarnych w domu, gdyż może to poskutkować jego zalaniem. Problem rozwiązano za pomocą przepompowni Ecolift XL, która załącza się automatycznie po wykryciu przepływu zwrotnego i rozpoczyna odwadnianie obiektu, tłocząc ścieki w kierunku przeciwnym do cofki. Urządzenie dodatkowo wykorzystuje pętlę przeciwzalewową, co zwiększa ochronę przed zalaniem.

 

Przepompownia Ecolift XL w zabudowie w ziemi (podziemny parking)

Pompa charakteryzuje się niskim zużyciem energii, gdyż włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Działaniem całego urządzenia steruje urządzenie sterownicze Comfort połączone z system samodiagnozy SDS, który diagnozuje ewentualne problemy. Ecolift XL dostępna jest w różnych wariantach w ustawieniu wolnostojącym lub do zabudowy w ziemi. Łatwość montażu oraz możliwość konserwacji bez użycia narzędzi sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie do zabezpieczenia przeciwzalewowego oraz odwadniania domu w jednym.

Ze względu na rozmiary przed instalacją Ecolift XL należy dokładne sprawdzić kilka czynników. Pierwszym będzie wybór modułu technicznego oraz odpowiedniej mocy pompy. Kolejnym, w wypadku zabudowy w ziemi lub płycie betonowej, będzie wybór odpowiedniej studzienki technicznej. W tym cel należy obliczyć jej wysokość, w której należy uwzględnić poziom wody gruntowej, wysokość modułu technicznego od dolnej krawędzi dopływu oraz wysokość samej studzienki. Ostatnim etapem będzie odpowiednie rozplanowanie orurowania i okablowania.

Przepompownia Ecolift XL w zabudowie w ziemi (na zewnątrz budynku)

Dobrze jest powierzyć powyższe czynności wykwalifikowanym specjalistom, którzy za nas przygotują rozwiązanie najlepiej dostosowane do warunków panujących w domu. Firma Kessel oferuje nie tylko szeroki wybór produktów, ale również wsparcie projektowe i montażowe oraz zapewnia dostępność części na długie lata. Dodatkowo oferuje 20-letnią gwarancję na sam zbiornik. Jeśli potrzeba skutecznego zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym, i jednocześnie efektywnego i ekonomicznego odprowadzania ścieków z budynku, to przepompownia hybrydowa Ecolift XL jest najlepszym rozwiązaniem.