Na co zwracać uwagę przy doborze materiałów do renowacji balkonów i tarasów

Wiele mieszkań i domów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. A coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie są w stanie wymagającym gruntownego remontu. Jakich jednak należy użyć materiałów, aby efekt był trwały i poprawny technicznie?

Co jest przyczyną przyspieszonej erozji tarasów i balkonów?

Największym zagrożeniem okładzin balkonowych i tarasowych jest zalegająca woda, która może przedostać się przez fugi lub inne połączenia, naprzemiennie zamarzając i odmarzając w zależności od pory roku, co z czasem prowadzi do trwałego uszkodzenia konstrukcji. W przypadku nieprawidłowo wykonanego uszczelnienia, w wyniku pracy lub zmian objętości materiałów spowodowanych różnicami temperatur, z upływem czasu powstaną mikro szczeliny, do których przedostanie się woda. Po zmianie w lód zwiększy swoją objętość, prowadząc do powiększenia się szczeliny i dostania się kolejnych porcji wody. W dłuższym okresie przełoży się to na odrywanie kawałków betonu lub korozji, co z kolei grozi trwałym uszkodzeniem zbrojenia oraz substancji budowlanej.

Realizacja na miano rekordu

O ile samodzielna renowacja balkonu może zyskać rangę osobistego sukcesu, to odnowienie 613 balkonów w ciągu zaledwie kilku miesięcy zasługuje już na miano rekordu. Doskonałym przykładem może być przeprowadzona renowacja osiedla mieszkalnego we Wrocławiu, gdzie w wielopiętrowych budynkach na osiedlu Gądów, powstałym w latach 70-tych XX w. znajduje się około 613 balkonów, co dało łączną powierzchnię przeznaczoną do renowacji 3500 metrów kwadratowych. Balkony 13 bloków mieszkalnych z powodu braku dostatecznej ochrony oraz silnych obciążeń i przecieków, wymagały wykonania nowej powłoki.

Dla inwestora, Spółdzielni Mieszkaniowej Gądów, istotne było, by renowacja przeprowadzona została w możliwie jak najkrótszym czasie, aby móc szybko zwrócić mieszkańcom otwartą powierzchnię ośmiu metrów kwadratowych. Dlatego zdecydowano się na rozwiązanie oparte na systemie powłok balkonowych Triflex BFS, którego zastosowanie pozwoliło po upływie czterech miesięcy zakończyć renowację 150 balkonów i oddać je do użytkowania.

Wybór inwestora

Wylewka grubowarstwowa Triflex BFS została opracowana specjalnie z myślą o balkonach i podcieniach, które są stale narażone na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne. Utwardzenie żywic stosowanych do zbudowania systemu Triflex BFS trwa krócej niż godzinę, a jego powłoka zapewnia długotrwałą ochronę substancji budowlanej. Dzięki temu prace remontowe są mniej uciążliwe dla mieszkańców, a podcienie mogą być użytkowane po krótkim czasie.

Inwestor zdecydował się na to rozwiązanie ze względu na parametry i charakterystykę Triflex BFS, który sprawdził się podczas renowacji balkonów we Wrocławiu. Aplikacja systemu grubowarstwowego na bazie polimetakrylanu metylu (PMMA) jest możliwa na niemal wszystkich rodzajach podłoża i nie ma wpływu na statykę budynku. Pozwoliło to zaoszczędzić czas i wyeliminować koszty zrywania starych powłok. Wylewka wchodząca w skład systemu powłok balkonowych Triflex BFS wyrównuje przy tym nierówności podłoża. Przy tej inwestycji zastosowano również elastyczny materiał Triflex ProDetail, który dostosowuje się do ruchów budynku. Dzięki krótkiemu czasu utwardzania wykonawca był w stanie ukończyć prace na każdym z balkonów w ciągu sześciu godzin.

Balkony, loggie, tarasy dachowe, to elementy, które z biegiem czasu tracą swoje walory użytkowe. Rozwiązania Triflex łączą nowoczesną technologię uszczelnień na bazie płynnych żywic z możliwością różnorodnego kształtowania powierzchni, dając możliwość zabezpieczenia tych elementów budynku na dziesiątki lat. Zadbany balkon czy taras wpływa zarówno na poprawę komfortu mieszkania, jak i wartość samej nieruchomości.

 

źródło: Triflex


renowacje   sciany   podłogi