Co trzeba wiedzieć planując remont domu
Dom z wiekiem oraz dłuższym okresem użytkowania zaczyna wymagać odświeżenia. Nieważne czy planujemy tylko małe zmiany czy renowację całej elewacji. Trudno się nie zgodzić, że remont to niemałe wyzwanie, które często wiąże się z dużymi kosztami i organizacją czasu. Jak się do niego przygotować?
Odnowa naszego domu to również jego unowocześnienie, dzięki czemu lepiej i wygodniej się w nim mieszka. Często trzeba dostosować budynek do współczesnych norm budowlanych czy energetycznych, które pozwalą na oszczędzenie pieniędzy w przyszłości. Każda zmiana, która dąży do podwyższenia naszego komfortu oraz poczucia estetyki jest często czasochłonna i kosztowna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę planując remont domu.
Profesjonalna ekipa remontowa
Niejednokrotnie zdarza się, że chcąc zaoszczędzić pieniądze sami podejmujemy się remontu, co niesie ze sobą często konsekwencje związane nie tylko z estetyką wykonania, ale również prawidłowym funkcjonowaniem odnowionej przestrzeni. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności ani doświadczenia, bardziej skomplikowane prace remontowe najlepiej pozostawić fachowcom. Zarówno budowa jak i remont domu to inwestycja na lata, dlatego czasem warto jest zapłacić specjalistom i pozostać pewnym jakości wykonanej pracy niż stracić pieniądze oraz własny czas na coś, co będzie trzeba ponownie naprawiać.
Realna ocena kosztów remontu
W zależności od charakteru remontu, powinniśmy zastanowić się jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać. Jeżeli chcemy, aby nasz dom wyglądał jak nowy, był zgodny z naszymi marzeniami, to warto odłożyć na to pieniądze. Szczególnie gdy wymiany wymaga elewacja, która stanowi wizytówkę nie tylko domu, ale i nas samych. Inaczej jest w przypadku, gdy chcemy tylko usprawnić kilka drobnych rzeczy. Ważne jest, aby realnie ocenić koszty ich wymiany. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Pod uwagę należy wziąć również wiek budynku, który związany jest z większym nakładem pracy na przykład przy wygładzeniu tynku czy zdemontowaniu niechcianych ścian działowych.
Dobra organizacja pracy
Zazwyczaj jest tak, że remont zajmuje więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy, szczególnie gdy decydujemy się go przeprowadzić samodzielnie. Dobrze jest rozplanować sobie harmonogram prac, rozpisać zadania, daty wypożyczonego sprzętu oraz terminy wyznaczone przez ewentualną firmę remontową. Dzięki temu możemy kontrolować przebieg remontu oraz uniknąć nieprzyjemnych i nerwowych sytuacji takich jak nieplanowana wyprawa do sklepu po brakujące produkty czy narzędzia, co zajmuje cenny czas. Niektóre czynności tj. malowanie ścian potrzebują czasu na wyschnięcie farby, warto wykorzystać to na inne remontowe zadania. Pamiętajmy, że planowanie to sprawdzone rozwiązanie na oszczędzenie czasu oraz niepotrzebnego stresu.
Szukanie inspiracji
Podczas planowania możemy puścić wodze fantazji lub po prostu poszukać inspiracji w internecie. Nie brakuje stron i blogów, na których można znaleźć ciekawe aranżacje lub pomysły na dekoracje ścian czy fasady domu. Remontując samodzielnie mieszkanie warto zasięgnąć rady fachowców, co zdecydowanie może uchronić od błędów, prowizorki czy nieprzemyślanych decyzji. Remont potrafi dać w kość, ale obserwując wymarzony efekt końcowy możemy poczuć satysfakcję oraz sensowność naszej ciężkiej pracy.
Odpowiednia jakość materiału
Oczywistym jest również fakt, że im lepszy materiał, tym dłuższa gwarancja jego użytkowania. Odnawiając na przykład elewację domu musimy wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, które wpływają na jej trwałość oraz estetyczny wygląd. Ostatnio często używanym materiałem elewacyjnym jest włóknocement, który wykazuje odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz atak szkodników. Dodatkowo, jak w przypadku desek elewacyjnych CEDRAL, elewacja stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego drewna. Mało kto wie, że materiał, z którego wykonane są deski CEDRAL jest nie tylko ekologiczny, ale również trwały, ponieważ nie wymaga konserwacji z gwarancją nawet do 10 lat.
źródło: CEDRAL
Polityka cookies