Modne elewacje – jakie rozwiązania wybieramy najchętniej

Biel i wszelkiego rodzaju odcienie beżu to dominujące kolory elewacji domów jednorodzinnych. Najpopularniejszym materiałem jest niezmiennie tynk. Coraz chętniej jednak łączymy go z okładzinami z cegły, drewna lub włóknocementu.   


 

Klasycznie

Biały tynk i czerwona dachówka to zdecydowanie najpopularniejsze połączenie elewacji i dachu, jakie możemy spotkać w Polsce. Chętnie też decydujemy się na jasną elewację i czarną dachówkę. Jeszcze kilka lat temu domy jednorodzinne w takiej kolorystyce, pokryte wyłącznie tynkiem, stanowiły zdecydowaną większość. Dziś coraz częściej na fasadach pojawiają się inne materiały, np. drewno lub trwalsze i nie wymagające konserwacji deski włóknocementowe. – Najczęściej wybieranym przez naszych klientów kolorem desek elewacyjnych jest brąz – w różnorodnych odcieniach. Wiele osób decyduje się też na deskę CEDRAL Wood, która strukturą przypomina drewno, jednak jest wykonana z włoknocementu – materiału niepalnego, odpornego na działanie czynników atmosferycznych oraz gnicie i ataki szkodników­ – mówi Tomasz Kuciński, Product Manager CEDRAL. W wielu projektach deska elewacyjna stosowana jest na podbitce dachowej, narożnikach czy pasie międzyokiennym.  

Nowocześnie

W nowoczesnych projektach elewacje są zazwyczaj odważniejsze. Jeśli chodzi o kolory – coraz więcej budynków powstaje z ciemnymi, wręcz czarnymi fasadami. Sprawdza się to zwłaszcza w modernistycznych projektach. Modne są również duże przeszklenia i okładziny na znacznej części fasady. Deski stosowane są na całych elewacjach lub dużych powierzchniach, gdzie np. wydzielony jest taras. – Deski włóknocementowe są także częstym wyborem w przypadku starszych domów, które poddawane są termomodernizacji. Montaż desek CEDRAL w systemie fasady wentylowanej dodatkowo zabezpiecza budynek przed wychłodzeniem zimą, a latem w trakcie wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia chroni go przed przegrzaniem – zauważa Tomasz Kuciński.

Niestandardowo

Elewacje, które w zdecydowany sposób wyróżniają się na tle otoczenia to wciąż projekty, na które decyduje się niewiele osób. Możemy jednak zaobserwować budynki łączące w pomysłowy sposób różne materiały elewacyjne. Ciekawym przykładem jest duet cegły i desek elewacyjnych. Kolor cegły doskonale współgra np. z deską włóknocementową w kolorze beżowym lub czarnym. W niektórych projektach połączenie jest symetryczne – dół budynku pokrywa cegła, górę deski włóknocemetowe. Inni decydują się na eksponowanie poszczególnych elementów fasady odmiennym materiałem. Warto pamiętać, że deski włóknocementowe nie blakną – co ma duże znacznie zwłaszcza przy intensywnych, wyrazistych kolorach, które nawet po wielu latach pozostaną w tym samym odcieniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które dają wiele możliwości aranżacyjnych, ciekawych i oryginalnych elewacji z roku na rok powinno być coraz więcej.

 

źródło: Cedral


sciany   poradnik   elewacja