Nowe rozwiązanie do ocieplenia podłóg
Podłogówka to komfortowy i zdrowy sposób ogrzewania domu. Jednak to, czy jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się z jej zalet, zależy w dużej mierze od zastosowanej termoizolacji. Styropmin zaprojektował nowatorski system płyt styropianowych przeznaczony między innymi do tego celu.
Wielu osobom ogrzewanie podłogowe kojarzy się z budownictwem energooszczędnym. I słusznie. Bierze się to stąd, że rozkład temperatury – cieplej na dole, chłodniej na górze – jest odczuwany przez człowieka jako bardziej komfortowy. W praktyce oznacza to, że wcale nie trzeba przegrzewać pomieszczeń, wręcz przeciwnie temperatura w pomieszczeniach z podłogówką jest zazwyczaj niższa o ok. 2 st. Celsjusza w porównaniu do domów, w których działają tradycyjne grzejniki. Mniejsze zużycie ciepła, a tym samym energii potrzebnej do jego wyprodukowania, to pierwszy argument przemawiający za energooszczędnością podłogówki.
Jest i drugi. Podłoga nie może być zbyt gorąca. Z tego względu ogrzewanie podłogowe inaczej nazywane jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. A to oznacza, że trzeba mądrze pilnować, by tego ciepła nie tracić. Sprawdzi się zatem w domach, które co do zasady charakteryzują się małymi stratami ciepła, czyli prawidłowo ocieplonych.
„Rozwiązania energooszczędne przestały być luksusem. Z jednej strony zaostrzają się wymagania budowalne, z drugiej – coraz więcej osób świadomie wybiera dbałość o środowisko. Jako Styropmin odpowiadamy na te potrzeby i projektujemy technologie, dzięki którym możemy oszczędzać energię. Takim właśnie rozwiązaniem jest nowy produkt o nazwie Instal Panel, czyli trzy rodzaje płyt przygotowanych specjalnie do ocieplenia stropów międzykondygnacyjnych oraz podłóg na gruncie, których dodatkowym atutem jest usprawnienie montażu instalacji najpopularniejszego, wodnego ogrzewania podłogowego” – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Dodatkowa bariera
Płyty Instal Panel – w trzech rodzajach: ALU, PP i PASSIVE PP – mają nie tylko bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła, ale również pokryte są jednostronnie warstwą srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej. Jest to dodatkowa bariera dla ciepła. Wzmocniona została ich wytrzymałość mechaniczna, nie pękają przy montażu. Płyty Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PP są ponadto tak zaprojektowane, by sprawdzały się, gdy dochodzi do konieczności mocniejszego zakotwienia rur w izolacji.
Styropmin zadbał także o komfort wykonania termoizolacji przy użyciu płyt Instal Panel. Duży format i siatka z nadrukiem sprawiają, że montaż jest bezproblemowy. Co ważne specjalna konstrukcja zakładek na klej gwarantuje precyzyjne łączenie płyt ze sobą. „Im bardziej zwarta i jednolita warstwa termoizolacji, tym mniejsze ryzyko powstania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które może „uciec” nadmierna ilość ciepła. Kwestia precyzji łączenia była dla nas bardzo istotna” – podkreśla Dariusz Pruszkowski.
Nowa technologia sprawdza się jako ocieplenie układane pod wodne ogrzewanie podłogowe zarówno w przypadku podłóg na gruncie, jak i między kondygnacjami.
Rodzaje podłogówki
W domach najczęściej montowane jest wodne ogrzewanie podłogowe. Jest to najprościej mówiąc zatopiony w jastrychu system rurek, przez które przepływa ciepła woda. Popularne jest także ogrzewanie elektryczne – to znaczy maty lub kable grzewcze, które mogą być montowane nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz np. jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe na schodkach wejściowych.
Oba systemy zapewniają równomierny rozkład temperatury, nie tylko bardziej komfortowy, ale i zdrowszy dla człowieka. W obu przypadkach ciepło oddawane jest przez promieniowanie, dzięki temu mniej unosi się kurzu, nie pojawia się bowiem dodatkowy ruch powietrza.
Trzeba jednak zadbać o odpowiednie wykończenie podłogi materiałami, które będą „pracować” razem z ogrzewaniem podłogowym. Należy też pamiętać, że nie ma sensu rozkładać na podłodze puchatych dywanów, czy zastawiać pomieszczenia dużymi, ciężki meblami. Będą one niepotrzebnie blokować przepływ ciepła.
„Profesjonalny projektant powinien doradzić zarówno w sprawie wyboru materiałów budowalnych, jak i wykończeniowych. Przy inwestycji w dom nie możemy sobie pozwolić na niedoróbki. Warto poświęcić czas na poszukanie i sprawdzenie fachowców, których zatrudnimy” – podsumowuje doradca techniczny w firmie Styropmin.
źródło: Styropmin
Polityka cookies