Wiosenne remonty czas zacząć

Wiosna to doskonały czas na remont. Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych i ciepłych dni zaczynamy myśleć o wprowadzeniu wielu zmian w życie – także tych dotyczących rearanżacji domu. By wszelkie prace remontowe przebiegły sprawnie i bez kłopotów, warto przygotować harmonogram oraz projekt renowacji mieszkania. O tym, jak się zabrać do wiosennego remontu, opowiada Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Remont mieszkania to nie tylko ekscytacja związana z odświeżeniem wnętrza – to również ogrom wydatków, stres i panujący wszędzie bałagan. Dlatego, aby zmniejszyć ilość pojawiających się problemów, warto postawić na przygotowanie logistyczne. Bardzo ważne jest dokładne przemyślenie oraz rozplanowanie kolejnych etapów naszych działań. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, w tym celu najlepiej jest trzymać się jasnych i konkretnych wytycznych:

 

- Aby nie stracić głowy od nadmiaru pomysłów i braku możliwości ich realizacji w jednym momencie, podejdźmy do remontu, jak do planów wysokobudżetowej inwestycji. O ile będzie potrzebny, wpierw przygotujmy dokładny projekt podejmowanych działań w każdym z pomieszczeń. Jeżeli nie będziemy w stanie wykonać prac samodzielnie, w następnym kroku powinniśmy wybrać i zarezerwować wykonawców. Na samym końcu rozejrzyjmy się w poszukiwaniu odpowiednich materiałów potrzebnych do wykonania wymarzonego odświeżenia wnętrz. Przede wszystkim dajmy sobie czas – pośpiech jest najgorszym doradcą.

Czas działania

 

Planując prace remontowe, miejmy na uwadze porę roku. O ile remont łazienki i kuchni warto rozpocząć po sezonie grzewczym, o tyle pozostałe pomieszczenia lepiej odświeżać wówczas, gdy kaloryfery są ciepłe, czyli zaraz po zimie. Z jednej strony możemy wtedy otworzyć okna w cieplejsze dni i wietrzyć, z drugiej – wszystko szybciej schnie dzięki ogrzewaniu.

- Aby przejść przez remont bez większych problemów, konieczne jest przede wszystkim dobre planowanie z uwzględnieniem potrzeb domowników. Kiedy chcemy odnowić - na przykład - łazienkę, prace w tym pomieszczeniu często będą związane ze zmianą instalacji wodnej, rur i kaloryferów. Warto więc zrobić to tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, czyli w czasie wiosenno-letnim. – mówi ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR.

Jeżeli planujemy nieco szerszy zakres prac remontowych – na przykład wymianę podłóg, to takie działania możemy wykonywać w każdej porze roku. Warto wiedzieć, że zmiana podłogi nie musi wiązać się z usuwaniem tej istniejącej. Z powodzeniem na starych płytkach czy stabilnej drewnianej podłodze można ułożyć nową. Wówczas konieczna będzie zmiana poziomu posadzki, zniwelowanie progów oraz ewentualne podcięcie skrzydeł drzwiowych i ich odnowienie lub wymiana na nowe, a także kolejne malowanie i na końcu montaż listew przypodłogowych.

Meblowanie, czyli wielki finał!

 

Jeżeli zrealizowaliśmy swój pomysł na remont pokoju, łazienki czy kuchni, nadszedł czas na meblowanie.  Tu warto zastanowić się, czy lepszym wyborem będą gotowe zestawy, czy samodzielna renowacja mebli drewnianych i tapicerowanych. To drugie rozwiązanie na pewno jest bardziej pracochłonne, ale dzięki niemu możemy zaopatrzyć się w prawdziwie niepowtarzalne meble.

- Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego wyposażenia, to niemal w każdym salonie będziemy mogli sięgnąć po próbniki i samemu dobrać kolor oraz fakturę tkaniny. Co więcej, możliwa jest również decyzja o wybarwieniu drewna lub kolorze frontów kuchennych. Tak rozbudowane możliwości często jednak sprawiają trudności – warto zatem skorzystać z wiedzy fachowców i wspomóc się poradą sprzedawców albo stylistów. W Galerii Wnętrz DOMAR  darmowych porad udziela dyplomowana projektantka wnętrz - Sylwia Gulewicz-Wysocka. – radzi ekspert z Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Kolejnym aspektem związanym z naszymi wyborami jest czas, który potrzebujemy na wyprodukowanie wymarzonego mebla. Trzeba mieć to na uwadze, planując logistykę całego remontu. Jeżeli mamy pomysł na remont kuchni i salonu wraz z wymianą mebli, na początku sprawdźmy terminy realizacji zamówienia. Pamiętajmy, że zależą one od konkretnego mebla i producenta. Zazwyczaj przy meblach kuchennych czas oczekiwania to około 8 tygodni, a przy innych – od 4 do 6. Oczywiście, zdarzają się też krótsze terminy, ale raczej pod warunkiem, że wybrany mebel jest akurat na ekspozycji lub w magazynie.

- W pewnych okresach, czas oczekiwania na meble może znacznie się wydłużyć. Mowa tutaj przede wszystkim o miesiącach  przedświątecznych oraz sezonie komunijnym. Wówczas rodzi się chęć posiadania nowego stołu, krzeseł czy też sofy. By to jednak zadziałało, musimy podejmować takie decyzje dużo wcześniej. Dla przykładu - chcąc zasiąść do obiadu komunijnego przy nowym stole, zamówienie powinniśmy złożyć już w marcu. Inną kwestią są oczywiście opóźnienia wynikające z sytuacji pandemicznej i te też trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupu wyposażenia– wyjaśnia Aldona Mioduszewska.

Korzystaj z promocji i upustów

Decydując się na wymianę wyposażenia, warto od razu podjąć decyzję, czy będzie to jeden mebel, czy myślimy o totalnej rewolucji. W tej sytuacji pamiętajmy, że większe zakupy zwykle wiążą się z większym rabatem albo dodatkowym bonusem w postaci poduchy, pledu albo dekoracji. Wszystko jednak zależy od danego zakupu i producenta. Warto wykorzystać też okresy promocyjne w sklepach – na przykład takie jak w salonach mieszczących się w Galerii Wnętrz Domar, jednej z największych galerii wyposażenia wnętrz w Polsce.

 

źródło: Galeria Wnętrz DOMAR


wnetrza