Rola szkła w nowoczesnej kuchni

Kiedyś traktowana głównie jako miejsce przygotowywania posiłków, obecnie jest centralnym punktem domu, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Współczesna kuchnia to pomieszczenie reprezentacyjne, na równi z salonem, szczególnie, odkąd zapanowała moda na kuchnie otwarte.

Obecnie kuchnia to ergonomiczna, funkcjonalna przestrzeń, zaaranżowana w spójny i przemyślany sposób, przeważnie w nawiązaniu do stylu pozostałych pomieszczeń. Znaczenie ma nie tylko jakość materiałów, z jakich wykonane zostało kuchenne wyposażenie, ale również ich faktury oraz odcienie. Na popularności zyskują także nietypowe połączenia kolorystyczne oraz stylizowane akcesoria. Niezależnie jednak od charakteru wnętrza, materiałem, który doda mu optycznej lekkości i wprowadzi nowoczesny sznyt, jest szkło.

Otwarta przestrzeń

Moda na otwarte kuchnie, pomimo upływu lat nie mija, wręcz przeciwnie – cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Połączona z salonem zdaje się być nie tylko większa, ale pozwala również na wspólne przygotowywanie posiłków. Jednocześnie wiąże się to z tym, że aranżacje obu tych pomieszczeń nawiązują do siebie, tworząc spójną przestrzeń użytkową. Szkło pozwoli w tym przypadku wydzielić strefy funkcyjne, doda wnętrzu charakteru, ale nie odbierze przy tym poczucia przestronności. Dzięki temu jest to materiał, który z powodzeniem wykorzystamy zarówno w kuchniach o dużym metrażu, jak i w niewielkich lub zamkniętych pomieszczeniach.

Szklana balustrada lub ściana nie zakłócą przepływu światła i pasować będą do wnętrza w każdym stylu. Na jej montaż pozwolą m.in. okucia punktowe Piemonte lub specjalne profile montażowe - fot. CDA Polska

 

Jedną z propozycji zastosowania szkła jest wykorzystanie go w postaci szklanej szyby, która oddziela część jadalną od kuchennej. Tafla mocowana jest wówczas w estetycznych profilach, które utrzymują całą konstrukcję. Szklana ściana działowa może być wykonana ze szkła mlecznego, kolorowego, bezbarwnego lub z nadrukiem, który będzie nawiązywać do stylu wnętrza, a tym samym stanowić jego integralną, estetyczną część. Taki panel może być przymocowany do boku ściany lub zostać umieszczony na środku pomieszczenia, w formie szklanego przepierzenia. Alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym na osiągniecie podobnego efektu, jest system przesuwny mocowany na specjalnej listwie przytwierdzonej do sufitu albo do lica ściany (nadproża). – Rodzaj systemu oraz wielkość pojedynczych paneli warunkować będzie szerokość przejścia, jakie chcemy zamknąć – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Jeśli ma ono szerokość całego pomieszczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie system kaskadowy np. Terno Multi. Wówczas ruchome tafle chowają się za panelem stałym, przy czym przeszklona jest cała szerokość przejścia. Z kolei w przypadku montażu szklanej ściany warto podkreślić, że istnieje możliwość pomalowania listew na dowolny kolor RAL. Dzięki temu będą dopasowane do aranżacji mieszkania – dodaje. System przesuwny z pojedynczym panelem można również wykorzystać w formie drzwi do schowka lub spiżarni.

Jeżeli kuchnia znajduje się na piętrze, ciekawym rozwiązaniem będzie zabezpieczanie schodów szklaną balustradą zamocowaną np.
w systemie Trapani – fot. CDA Polska

W przypadku otwartej kuchni często spotykanym rozwiązaniem są wyspy lub półwyspy, które stanowią wizualną granicę pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Jeżeli od strony salonu wyspa nie ma szafek lub szuflad, bok ten można zakryć ozdobną szybą. Jest to niestandardowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie, na którego montaż pozwolą niewielkie, estetyczne rotule w satynowym wykończeniu, jak mocowania z kolekcji Piemonte od CDA Polska. Zgoła odmienną propozycją jest zabezpieczenie jednego boku wyspy szklaną taflą, sięgającą od blatu do sufitu. – Jeżeli w tym celu zastosujemy lekko przyciemnione szkło, uzyskamy niezwykle nowoczesny efekt. Co więcej, taką ścianę zamocujemy z pomocą niewielkich łączników Como, które nie będą się rzucać w oczy ani ingerować w aranżację – podpowiada Kamuda.

 

Szklane zabezpieczenie

Szklana tafla to również alternatywa dla standardowych kafli na ścianie. Umieszczona między szafkami a blatem kuchennym zabezpieczy ściany i ułatwi utrzymanie ich w czystości. Podobne rozwiązanie można zastosować także przy kuchence czy zlewozmywaku. Jeżeli wykorzystamy w tym celu szkło kolorowe lub z nadrukiem, takie zabezpieczenie będzie jednocześnie pełniło funkcję dekoracji. Natomiast szyba bezbarwna to doskonały pomysł w industrialnych wnętrzach, w których chcemy zabezpieczyć ścianę wykonaną z cegły lub z ozdobną strukturą. Na montaż takiej szyby pozwolą niewysokie, subtelne profile typu Fix z serii Lazio. Dodatkowy walor estetyczny uzyskamy dzięki zainstalowaniu pomiędzy szafką a listwą kolorowych diod LED. – Decydując się na zabezpieczenie ściany szkłem, warto mieć na uwadze także bezpieczeństwo, szczególnie jeśli szkło znajduje się w okolicy piekarnika lub płyty grzewczej – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska.  – W takim wypadku warto postawić na szkło hartowane, które charakteryzuje się zwiększoną odpornością nie tylko na zmiany temperatury, ale i uderzenia – dodaje.

System przesuwny Ragusa w roli drzwi oddzielających kuchnię i jadalnię od sąsiedniego pomieszczenia – fot. CDA Polska

 

Kuchnia zamknięta  i niewielka

Jeżeli zasadnicze ograniczenie podczas aranżacji kuchni stanowi jej metraż, szkło pomoże ją nam optycznie powiększyć. Wystarczy, że wybierzemy szklane blaty, a standardowe drzwi zastąpimy szklanymi. Dzięki temu nie ograniczymy dopływu światła do pomieszczenia. Zamocować można je w lekkiej, aluminiowej ościeżnicy, do której dobierzemy niewielkie, estetyczne zawiasy wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.

 

źródło: CDA Polska


wnetrza