Targi Kielce ze wsparciem Watykanu

Kielecki ośrodek wystawienniczo – kongresowy oraz Papieska Rada ds. Kultury od 13 lat działają na rzecz promowania wydarzeń łączących wartości artystyczne z duchowymi. Efektem ostatniego spotkania Zarządu Targów Kielce z przewodniczącym Rady, kardynałem Gianfranco Ravasim jest porozumienie, które umocnić ma dotychczasową współpracę. Oficjalne podpisanie dokumentu planowane jest jeszcze w tym roku.

Targi Kielce to organizator znanej w Europie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Podczas wydarzenia, od ponad dekady wręczany jest Medal Papieskiej Rady ds. Kultury - szczególne wyróżnienie, ważne dla środowiska twórczego działającego w sferze sacrum. Uroczystość co roku przyciąga do Kielc wybitnych artystów z całego świata, których dorobek przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Do tej pory Kapituła Medalu Per Artem Ad Deum, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk przyznała 21 nagród. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: Wojciech Kilar, Leszek Mądzik, Krzysztof Zanussi, Ennio Morricone, Krzysztof Penderecki, czy Arvo Pärt.

Medal Papieskiej Rady ds. Kultury był przedmiotem spotkania w Watykanie, w którym uczestniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej JE Marian Florczyk oraz Zarząd Targów Kielce – prezes dr Andrzej Mochoń i wiceprezes Bożena Staniak. Owocem rozmów była decyzja o podpisaniu porozumienia, dzięki któremu  współpraca w promowaniu idei „Per Artem Ad Deum – Przez Sztukę do Boga” ma być jeszcze bardziej efektywna.

- Organizując Sacroexpo kierujemy się nie tylko celami biznesowymi. Nadrzędne pozostaje dla nas umacnianie więzi Kościoła, wartości duchowych z artystycznym wyrazem. Porozumienie, które uroczyście podpiszemy jeszcze w tym roku jest motywacją do dalszych działań w rozpowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i religijnego. Jest ono ważne również z punktu widzenia kształtowania wizerunku naszego ośrodka, jako mecenasa kultury i firmy łączącej idee świata biznesu i sztuki – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Zarządu Targów Kielce.

Najbliższa edycja Sacroexpo, podczas której Medalem Per Artem Ad Deum nagrodzeni zostaną kolejni artyści, odbędzie się od 11 do 13 czerwca 2018. W ramach ostatnich targów swoją ofertę zaprezentowało 284 wystawców z 13 krajów. Wystawę odwiedziło ponad 5000 gości.

źródło: Targi Kielce