Bezpieczny taras, balkon i piwnica – jak uchronić się przed włamaniem w tych miejscach?

Sezon ferii zimowych trwa w najlepsze. W pierwszym kwartale roku to jedna z niewielu okazji, aby wyjechać z rodziną poza miasto i skorzystać z zimowej aury oraz oferty narciarskich ośrodków. Trudo sobie odmówić takiej przyjemności! Zanim jednak opuścimy dom i obierzemy kierunek na góry, upewnijmy się, że nasz dom jest odpowiednio zabezpieczony.

Dobry sąsiad od czasu do czasu rzuci okiem na posesję, ale co zrobić, gdy także on wybierze się na ferie? Niepokój związany z pozostawieniem domu bez opieki potrafi popsuć samopoczucie na urlopie – wie o tym każdy właściciel. Choć inwestujemy w okna i drzwi najwyższej klasy bezpieczeństwa, a czasem także rolety antywłamaniowe, nadal nie mamy całkowitej pewności, że nasza posesja jest bezpieczna.

Pozorna obecność

Obejmujące całe województwa ferie zimowe dają włamywaczom niemal całkowitą pewność, że domy zamieszkane przez dzieci są w tym czasie potencjalnie puste. Nie trzeba wywiadu środowiskowego czy długotrwałych obserwacji posesji. Dlatego też pierwszym krokiem właściciela domu powinno być stworzenie pozorów obecności. Najprostszym rozwiązaniem będzie poproszenie znajomych lub rodziny o przysłowiowe „podlanie kwiatków”, czyli wieczorne zaświecenie światła, otwarcie garażu itp. Oznaki obecności gospodarzy mogą skutecznie odstraszyć włamywacza. Podobny skutek odniesie odpowiednie oświetlenie budynku nocą. Włamywacze mniej chętnie obiorą za cel dom,który jest doskonale widoczny z każdej strony. Ergonomicznym rozwiązaniem w tym zakresie będzie na pewno system oświetlenia połączony z czujnikami ruchu zamontowanymi w okolicach balkonu i tarasu. – Światła fasadowe uruchamiane przez czujnik ruchu tworzą iluzję, że właśnie zostaliśmy zauważeni przez domowników i zaraz ktoś z nich otworzy drzwi. To celowy zabieg. Zabezpieczenie domu to w pewnym sensie sztuka oddziaływania na psychikę – wyjaśnia Marlena Bogus, ekspertka marki Yale, lidera branży zabezpieczeń domowych. Często już sam widok zabezpieczeń odstrasza włamywacza. Dlatego też bezprzewodowe systemy alarmowe Yale wyposażone są w dwie syreny z migającymi diodami kontrolnymi oraz dwa czujniki ruchu. Oczywiście nie chodzi tylko o pozory. W przypadku włamania alarm domowy dzwoni na jeden z trzech wprowadzonych do systemu numerów. Ponadto syrena alarmowa emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości oraz sygnał świetlny w postaci mrugającej lampy.

Zamknąłeś piwnicę?

Paradoksalnie częstym błędem właścicieli jest skupienie całej swojej uwagi na ochronie części mieszkalnej domu. Tymczasem w czasie zimowych wyjazdów to właśnie piwnica jest obiektem zainteresowania włamywaczy. Warto pamiętać, że rower lub sprzęt do prac przydomowych jest również atrakcyjnym łupem. – W doborze zabezpieczeń dla piwnicy warto zachować umiar. W przeciwieństwie do zewnętrza domu, jest ona słabo widoczna. Nadmierna ilość systemów może budować wrażenie, że wewnątrz piwnicy znajduje się coś wyjątkowo cennego. Jak zwykle więc lepiej postawić na jakość, a nie ilość –przekonuje Marlena Bogus i dodaje – W ofercie firmy Yale dostępne są kłódki o wyjątkowo solidnej konstrukcji. W kontekście zabezpieczenia piwnicy warto zwrócić uwagę na serię Silver. To modele wykonane ze stali barowej o pogrubionym, chromowanym korpusie i wzmocnionym pałąku. Wykorzystane w tych produktach materiały są odporne na wiercenie, piłowanie i cięcie. Kłódki stanowią solidną ochronę, choć są niepozorne. Montaż wysokiej klasy drzwi antywłamaniowych w piwnicy wydaje się być przesadą, ale już solidna kłódka jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu.

źródło: Firma Yale