Jakie zalety ma wentylacja mechaniczna z czujnikiem CO2

Łatwym sposobem na utrzymanie zdrowego mikroklimatu wewnątrz naszego domu jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Jednakże zdecydowanie lepszym – montaż wentylacji mechanicznej. Działa ona przez całą dobę, a jej czujniki monitorują poziom CO2 i wilgotności w budynku.

Jak stężenie CO2 wpływa na świeże powietrze?

Obecnie wiele mówi się na temat stężenia dwutlenku węgla, głównie za sprawą globalnego ocieplenia i kwestii klimatycznych. Nasze życie codzienne głównie toczy się w pomieszczeniach: dom, praca itp. Zbyt wysokie stężenie CO2 w powietrzu niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i obniża wydajność. Odpowiemy dziś na pytanie jak ją poprawić oraz jak możemy zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniach?

CO2  to przede wszystkim gaz, który wydalamy, oddychając. Jego zbyt wysoki poziom w pomieszczeniu praktycznie się nie zdarza, bo stężenie na poziomie 0,15% sprawia, że już odczuwamy potrzebę przewietrzenia pokoju. Dzięki temu poziom CO2 natychmiast spada, a my czujemy się dobrze. Nowoczesna wentylacja mechaniczna, która działa przez całą dobę i nie wymaga od nas żadnego zaangażowania stale wprowadza to świeże powietrze do wnętrza i jest najlepszym wyborem, kiedy zależy nam na trosce o zdrowie i komfort mieszkania.

 

Jak działa czujnik CO2?

Posiadacz wentylacji mechanicznej może zamontować na przykład w salonie czy w sypialni czujnik dwutlenku węgla, który nieustannie monitoruje poziom CO2 w pomieszczeniach. Taki czujnik nawet co kilka minut może sprawdzać stan dwutlenku węgla oraz na bieżąco zmieniać intensywność wentylacji. Cała komunikacja z rekuperatorem odbywa się tu bezprzewodowo, potrzebne jest tylko zasilanie sieciowe.

Czujnik CO2 dopasowany do użytkowników

Działanie wentylacji mechanicznej z czujnikiem dwutlenku węgla automatycznie dostosuje się do rytmu dziennego użytkowników. Oznacza to na przykład, że jeśli nikogo nie ma w domu, to czujnik obniży poziom CO2 do takiej wartości, aby rekuperator znacząco zmniejszył swoje obroty. Gdy sytuacja się zmieni i mieszkańcy powrócą do domu, zawartość CO2 ulegnie podwyższeniu, ponieważ w ludzkim wydechu stężenie gazu jest 100 razy większe niż w świeżym powietrzu na zewnątrz. Wtedy już po kilkunastu minutach rekuperator zwiększy obroty, żeby utrzymać założony, komfortowy poziom.

Smartfon wszystko ułatwi

Nieodzowną zaletą czujnika dwutlenku węgla, a także czujnika wilgotności jest zdolność dostosowania intensywności wentylacji do aktywności mieszkańców. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kontrolować pracy rekuperatora i zmieniać biegów jego pracy. Dla tych, którzy jednak lubią mieć wszystko pod kontrolą VASCO Group opracowało specjalną aplikację na smartfona VASCO COMFORT CONTROL. Dzięki niej użytkownik może tworzyć własne programy tygodniowe, wykorzystując wszystkie opcje pracy rekuperatora i zapisywać autorskie nazwy programów. Dzięki harmonogramom tygodniowym można ustawić tryb A-automatyczny dla dowolnego okresu. Jego aktywacja sprawi, że rekuperator będzie sterowany przez czujnik poziomu zawartości CO2 w salonie i/lub czujnik wilgotności w łazience. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w domach, w których liczba przebywających osób nieustannie się zmienia.

 

 

Więcej informacji o VASCO Group na stronie: www.vasco.eu