Sezon grzewczy 2020/2021 zmienił zachowania Polaków

Spadek średniej temperatury w zimie tego roku[i] wpłynął na temperaturę w naszych domach i spowodował zwiększenie kosztów ogrzewania. Jak pokazują wyniki najnowszego badania Resideo[ii], aż 34% Polaków poniosło wyższe opłaty za energię elektryczną/gaz, a 6% nie zapłaciło rachunków za ogrzewanie. Badanie pokazuje, jak zmiany temperatury wpłynęły na style oszczędzania Polaków oraz jak planują ogrzewać swoje domy w przyszłym sezonie.

Podsumowanie sezonu grzewczego 2020/2021

W bieżącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło było wyższe niż rok wcześniej. Za ogrzewanie w tym roku wiele osób (34%) musiało zapłacić więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Po łagodnym początku zimy, nadeszły chłodne miesiące, gdzie temperatura coraz bardziej spadała, spowodowało to intensywniejsze grzanie mieszkań i wyższe rachunki. Aż 3 na 4 badane osoby (76%) na skutek podwyższenia opłat starały się oszczędnie korzystać z ogrzewania. Jedynie 18% respondentów zadeklarowało, że nie odczuło wzrostu wydatków za ogrzewanie w trakcie ostatniego sezonu grzewczego.

Style oszczędzania

Ceny ogrzewania wpłynęły również na konkretne zachowania Polaków. Ponad 70% respondentów regulowało temperaturę grzania w swoich domach i mieszkaniach w ciągu dnia. 2/3 badanych przyznało, że uszczelnia okna i drzwi. Podobny odsetek Polaków samodzielnie steruje temperaturą na głowicy grzejnikowej. Częściej niż co druga osoba (55%) dokonuje przeglądu instalacji przed każdym sezonem grzewczym. Jednocześnie ponad połowa respondentów wyłącza ogrzewanie, kiedy wychodzi z domu. Aż 21% Polaków zadeklarowało, że całkowicie przestało używać ogrzewania.

Plany na przyszłość

Aż 33% badanych rozważa całkowitą zmianę systemu grzewczego na kolejny sezon grzewczy, aby zwiększyć oszczędność oraz komfort użytkowania. Również podobny procent respondentów planuje modernizację systemu, który posiada. Najkorzystniejszą i najbardziej trwałą metodą jest założenie termostatów, które pozwalają w prosty sposób kontrolować temperaturę. Takiego wyboru dokonało niecałe 40% Polaków.

Inteligentne oszczędzanie

Prawie 40% Polaków deklaruje, że posiada w domu inteligentny termostat i temperaturę dostosowuje do swojego planu dnia. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań w naszych domach również pozwala zapewnić oszczędność energii. Termostaty programowalne pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury, dzięki czemu możemy odczuwać maksymalny komfort bez względu na porę dnia czy roku. Grzejemy te pomieszczenia, w których przebywamy, programując temperaturę, która nam odpowiada. Termostaty Honeywell Home są zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wydajności energetycznej przy minimalnej ingerencji użytkownika. Upraszczają układanie harmonogramu ogrzewania, oferując poziom użyteczności i automatyczną kontrolę. Najbardziej zaawansowanym systemem grzewczym, oferowanym przez firmę Resideo jest system evohome, który pozwala na zaprogramowanie aż 12 stref grzewczych. Klienci mają również do wyboru termostat T6 i termostat jednostrefowy, które tak jak poprzednie modele – regulują temperaturę za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Model T4 – dzięki standardowej zabudowie i okablowaniu, upraszcza również proces instalacji. Można też wybrać głowicę elektroniczną – HR90, która umożliwiają sterowanie temperaturą z poziomu grzejnika. Nowoczesne głowice i termostaty Honeywell Home są proste w obsłudze i oferują poziom automatycznej regulacji, jakiego konsumenci oczekują od współczesnej technologii, zapewniając komfort i efektywność energetyczną.

Style ogrzewania

Techniki podejścia do ogrzewania przy zwiększonych wydatkach znacząco różnią się pod kątem poszczególnych województw. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54%), mazowieckiego (42%) i lubelskiego (41%) najczęściej wybierają nowoczesne rozwiązania takie jak: inteligentne termostaty. Natomiast mieszkańcy województwa lubelskiego (93%), pomorskiego (86%) i opolskiego (84%) decydują się na oszczędne ogrzewanie. Warto pamiętać o tym, że nowoczesne głowice termostatyczne i systemy podziału na strefy pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ciepło.

 

[i] Za: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

[ii] Badanie omnibusowe przeprowadzone w dniach 26.04-30.04 na reprezentatywnej grupie Polaków (N=1000)