Łazienka - domowy azyl

Łazienka to nie tylko pomieszczenie służące do tego, by wziąć szybki prysznic, ale też przestrzeń, w której chcemy odpocząć i zregenerować się. Dlatego przy jej aranżacji powinniśmy pomyśleć o kilku podstawowych kwestiach, które sprawią, że stanie się naszym domowym SPA.

 

Po pierwsze funkcjonalność

Łazienka do miejsce wieczornego relaksu, ale też najbardziej zakorkowane miejsce w domu o poranku. Zwłaszcza jak jest jedna, a domowników kilkoro. Dlatego myśląc o jej wystroju, nie zapomnijmy o funkcjonalności. Dobrze jeśli wszystkie urządzenia, sprzęty (umywalka, wc, lustra, itp.) ustawione są w odpowiedniej odległości od siebie, tak, by choć dwie osoby mogły jednocześnie przeprowadzić poranną toaletę (ktoś się maluje, ktoś w tym czasie myje zęby). W ramach możliwości nie rezygnujmy też z szuflad i pojemników, do których wstawimy kosmetyki czy środki czyszczące. Gdy będziemy mieć je schowane, łatwiej będzie utrzymać porządek. Zadbajmy również o to, aby bez zbytniego przesuwania półek i mebli, można było komfortowo przetrzeć podłogę. Jeśli przestrzeń ogranicza naszą wyobraźnię i nie możemy mieć wanny, i prysznica, a jednak lubimy czasem powylegiwać się w ciepłej wodzie, warto na kompaktowej nawet wannie postawić szklany parawan, który w razie potrzeby zmieni ją w kabiną prysznicową, chroniąc łazienkę przez zalaniem. 

Estetyczny minimalizm

Urządzając łazienkę warto postawić na dobrą jakość armatury, ciekawe wzornictwo, ale i na minimalizm. Dzięki niemu nasza łazienka nabierze oczekiwanego ładu i porządku, a jak wystrój nam się znudzi, kilkoma dodatkami odmienimy jej oblicze. Projektanci wnętrz podpowiadają, że wbrew przyzwyczajeniom nie jest to pomieszczenie, które trzeba kafelkować od podłogi, aż po sufit. Płytki przydają się w okolicy wanny, natrysku czy umywalki, ale w pozostałych miejscach doskonale zastąpi je odpowiednia farba. Wiadomo, że łatwiej chwycić za pędzel i przemalować, niż skuwać kafle. Aranżacyjnym hitem są elementy drewniane. Te pozyskane podczas rozbiórki starego domu czy stodoły, wysuszone i odpowiednio zaimpregnowane nadadzą wnętrzu absolutnie oryginalny charakter. I to za niewielkie pieniądze. W łazience dobrze wygląda też drewniana podłoga. W tej roli świetnie sprawdzają się drewnopodobne kafle, które czasem są tak wykonane, że na pierwszy, a nawet drugi rzut oka wyglądają jakby faktycznie były prawdziwym parkietem. 

 

Drzwi do łazienki

Szeroka oferta drzwi łazienkowych sprawia, że mamy w czym wybierać. Możemy zdecydować się na skrzydła szklane, częściowo przeszklone lub pełne. Wybierając modele szklane lub z przeszkleniami optycznie powiększymy powierzchnię i ją doświetlimy. Odważnie? A dlaczego nie. Wbrew pozorom, stosując szybę typu satinato zachowamy poczucie intymności.  Przykładem drzwi szklanych jest kolekcja Amber od Invado. Jeśli decydujemy się na drzwi z niewielką ilość przeszkleń możemy postawić np. na Virgo, Salerno lub Torino od Invado. - W każdej naszej kolekcji dostępne są skrzydła typowo łazienkowe. Dzięki temu nie ma problemu, by skompletować drzwi do wszystkich pomieszczeń w domu w ramach jednej kolekcji, zachowując przy tym aranżacyjną spójność - mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado.

Pamiętajmy jednak, że zgodnie z przepisami drzwi do łazienki, w świetle ościeżnicy, mają mieć minimum 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, ale też funkcjonalności, powinny otwierać się na zewnątrz. Każdy model musi być wyposażony w otwór wentylacyjny nie mniejszy niż 200 cm2 (kratki wentylacyjne, tuleje lub odpowiednie podcięcia). Jeżeli chodzi o zamek do drzwi polecane są rozety, które łatwo się zamykają, a dodatkowo, w sytuacji zagrożenia, można szybko otworzyć je z zewnątrz.

 

Bez względu na to czy dysponujemy dużym pokojem kąpielowym, czy w naszej łazience z wielkim trudem mieści się tylko mały prysznic, warto urządzić to miejsce tak, by zyskać domowe SPA, czyli przestrzeń, w której będziemy mogli zrelaksować się po długim dniu. 

 

źródło: Invado


wnetrza   łazienka