Drewniany taras – z zadaszeniem czy bez

Decydując się na montaż drewnianego tarasu, często zadajemy sobie pytanie czy powinniśmy go zadaszyć. To rozwiązanie, które ma zarówno zalety, jak i wady. Poniżej przedstawiamy kila faktów, które pomogą podjąć tę decyzję.

Drewniany taras to idealna przestrzeń na poranną kawę, spotkania w gronie rodzinnym czy ze znajomymi. To miejsce, które łączy nasz dom z ogrodem, a odpowiednio zaaranżowane cieszy oko i zachęca do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. O czym jednak powinniśmy wiedzieć decydując się na jego zadaszenie?

Zadaszony taras – jakie ma zalety?

Podstawową zaletą zadaszonego tarasu jest fakt, że możemy korzystać z niego w każdą pogodę. W upalne, słoneczne dni mamy możliwość schowania się pod nim, a w ulewne – rozpalenia grilla czy chwili odpoczynku z ulubioną książką. – Zadaszenie tarasu ma także kilka zalet funkcjonalnych – m.in. chroni powierzchnię przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz deszczem, a zimą – również przed śniegiem. To z kolei ogranicza potrzebę częstego odnawiania i olejowania desek tarasowych – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, importera i dystrybutora wysokiej jakości profili drewnianych. Co więcej, jeżeli rodzaj i materiał zadaszenia jest odpowiednio dobrany do wyglądu budynku i tarasu, wówczas zyskujemy również walor estetyczny i efekt przytulności.

Zadaszony taras – jakie ma wady?

Zanim zdecydujemy się na całkowite zadaszenie tarasu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na miejsce, w którym się znajduje. – Jeżeli taras zlokalizowany jest od strony północnej, wówczas zadaszenie będzie ograniczało – w szczególności jesienią i zimą – dostęp światła dziennego do wnętrza domu. To ważny aspekt, który będzie negatywnie wpływał na nasze samopoczucie. Ponadto, ze względu na ograniczenie promieni słonecznych, w okresie zimowym zadaszenie może być przyczyną chłodu w pomieszczeniu obok którego się znajduje. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie np. duży parasol czy rozkładana markiza, które – w razie potrzeby – zawsze będziemy mogli usunąć – zauważa Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne?

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety, najbardziej optymalnym i kompromisowym rozwiązaniem wydaje się być zadaszenie częściowe. Tego rodzaju ochrona tarasu powinna zostać umieszczona z zachowaniem odstępu od okien i drzwi, dzięki czemu nie będzie ograniczała dostępu światła do pomieszczeń. Powinna być również na tyle duża, aby zmieściły się pod nią meble tarasowe. Warto pozostawić także wolną przestrzeń na leżak, z którego będziemy korzystali w okresie letnim.

 

źródło: Komplex Market


rozne   wokol   poradnik