Zabezpiecz dach przed ptakami.
Popularne przysłowie mówi: lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. W przypadku ochrony pokrycia dachowego jego wydźwięk można potraktować dosłownie. Ptaki, a zwłaszcza gołębie są zmorą nie tylko mieszkańców domów jednorodzinnych, ale także bloków mieszkalnych czy właścicieli zakładów przemysłowych. Mogą one zniszczyć pokrycie dachowe i uprzykrzyć życie mieszkańcom. Podpowiadamy jak zabezpieczyć dach przed ptakami i uniknąć kłopotów.
Uciążliwe ptasie sąsiedztwo
Ptaki niszczą pokrycia dachowe, zanieczyszczają rynny, gzymsy i elewację, co ma duży wpływ na trwałość tych elementów. Ponadto są nosicielami chorób, wielu bakterii, a ich upierzenie może powodować alergie. W zimie często szukają schronienia w kominach i kanałach wentylacyjnych, gdzie mogą stać się dużym zagrożeniem. Założone w tych miejscach ptasie gniazda uniemożliwiają pełny przepływ powietrza. Istnieją jednak sposoby, aby skutecznie ochronić dach.
Sposób na ptaki
Najbardziej popularnym sposobem odstraszenia są kolce. Uniemożliwiają one ptactwu siedzenie na gzymsach czy krawędziach dachów. – Kolce są zabezpieczeniem przede wszystkim przed toksycznymi odchodami, które ptaki zostawiają na gąsiorach lub kominach. Natomiast, aby zapobiec zagnieżdżaniu się mniejszych ptaków pod pokryciem na łatach lub w warstwie poszycia trzeba zamontować tzw. wróblówkę. Jest to grzebień okapu z wkładką wentylacyjną. Montaż należy wykonać po zamocowaniu rynien, ale przed ułożeniem dachówek okapowych. Montuje się ją na pierwszą łatę pod blachę lub dachówkę ceramiczną. Wróblówka utrudni przedostanie się nie tylko ptactwa, ale też różnych gryzoni i owadów pod dach – tłumaczy Marcin Dyda, ekspert firmy BLACHOTRAPEZ, producenta blaszanych pokryć dachowych. Ważne jest również zabezpieczenie szczelin wentylacyjnych w okapie dachu. W tym celu możemy zastosować grzebień okapu, grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Ten pierwszy najlepiej sprawdzi się przy pokryciach z dachówek profilowanych. Gdy jednak potrzebny jest większy wlot powietrza pod pokrycie, lepiej zdecydować się na grzebień z kratką wentylacyjną.
Zgodnie z literą prawa
Używając odstraszaczy należy pamiętać, aby zamontować je w prawidłowy sposób, mając na uwadze bezpieczeństwo ptaków. Prawnie reguluje to artykuł 52 ustawy o Ochronie Przyrody. – W myśl przepisów kolce nie mogą być zbyt ostre, powinny być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków i nie zagrażającym ich bezpieczeństwu (np. wewnątrz balkonów). Gdy na naszym budynku zostało już zbudowane gniazdo, na założenie kolców potrzebna będzie zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska – dodaje ekspert BLACHOTRAPEZU.
Pamiętajmy, że jeśli chcemy, aby system działał prawidłowo, nie powinniśmy dokarmiać ptaków, gdyż dostęp do jedzenia i wody przyzwyczai je tylko do cyklicznych odwiedzin.
źródło: Blachotrapez
Polityka cookies