Jak sfinansować zakup sprzętu RTV

Polacy chętnie sięgają po system ratalny na zakup nowego sprzętu RTV lub AGD. Kuszą nas także szybkie i darmowe pożyczki pozabankowe. Obie formy finansowania obiecują brak dodatkowych kosztów – która więc jest bardziej korzystna? Na to pytanie odpowiada Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl – najpopularniejszej porównywarki pożyczek online.

Gdy planujemy zakup nowego sprzętu RTV, banki oraz instytucje pozabankowe otwierają przed nami bogaty wachlarz możliwości pokrycia kosztów naszych zakupów. Wśród najpopularniejszych z nich znajduje się system ratalny oraz szybka pożyczka pozabankowa. Czym charakteryzuje się każdy z tych sposobów finansowania?

Popularne raty 0%

Wiele sklepów oferujących sprzęt RTV umożliwia swoim klientom zakup produktów na raty, czyli za pomocą udzielonego kredytu bankowego. Dość powszechne stały się szczególnie tzw. „raty zero procent”. W zależności od oferty, można wnioskować o tego typu finansowanie w siedzibie sklepu lub przez Internet. Choć raty wydają się być dostępne dla każdego klienta, to w praktyce wiążą się z weryfikacją zdolności kredytowej i nie jest oczywiste czy gwarantowane, że taka pożyczka ratalna w ogóle zostanie nam przyznana.

Jednak co ważniejsze, oferta rat 0% bardzo często nie jest tak całkiem darmowa. Jak mówi Artur Więckowski, ekspert serwisu Chwilowo.pl: „Całą prawdę o cenie zakupu ratalnego poznamy po spytaniu sprzedawcy w sklepie o możliwość uzyskania rabatu przy zakupie za gotówkę. Zwykle otrzymamy odpowiedź pozytywną, a oferowany rabat będzie się wahał między 5% a 10%. Tyle właśnie tak naprawdę kosztuje nasz zakup ratalny”.

Czy możemy skorzystać z rabatu za płatność gotówkową, nawet jeśli nie mamy w tej chwili dostępnej całej kwoty koniecznej do zakupu? Oczywiście! W takiej sytuacji bardzo ciekawą alternatywą staje się sfinansowanie sprzętu za pomocą szybkiej pożyczki online.

Szybkie pożyczki – kiedy warto z nich skorzystać?

Szybkie pożyczki to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki, ale nie chcą zadłużać się na dłuższy okres. Szczególnie w sytuacji okazyjnych zakupów, kiedy chcemy ze znalezionej oferty skorzystać jak najszybciej, a na dodatkowe pieniądze – chociażby z kolejnej wypłaty – musimy zaczekać tydzień, dwa czy więcej, powinniśmy rozważyć właśnie szybkie pożyczki pozabankowe.

Dziś darmową pożyczkę na 30 czy nawet 60 dni (lub mniej, jeśli tak wolimy) możemy wziąć w kilku firmach, a maksymalne oferowane w ten sposób kwoty przekraczają nawet 5000 zł. Do tego pożyczki są udzielane bardzo szybko (pieniądze możemy mieć na koncie nawet w ciągu godziny), przez całą dobę i w weekendy oraz – naturalnie – przez internet, z czego możemy skorzystać także z naszego smartphone’a. Co ważne taka darmowa pożyczka – pod warunkiem terminowej spłaty – rzeczywiście jest zupełnie darmowa i pozbawiona wszelkich ‘haczyków’. Pożyczamy 1000 zł, oddajemy 1000 zł; pożyczamy 3000 zł – oddajemy również dokładnie 3000 zł. Instytucje pożyczkowe często również łagodniejszym okiem patrzą na naszą historię kredytową, więc pożyczkę jest dostać łatwiej i nie potrzeba do tego dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń.

Często wystarczy więc zrobić sobie krótką przerwę w zakupach, usiąść gdzieś na przysłowiową kawę, aby niebawem móc wrócić do sklepu i skorzystać z rabatu za zakup gotówkowy, posiłkując się jednocześnie zupełnie darmowym zastrzykiem gotówki.

Raty czy pożyczka online?

Zanim wybierzemy najlepszą dla siebie ofertę finansowania, rzetelnie przeanalizujmy własne potrzeby i możliwości finansowe. Zakupy na raty będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy zwrot całej kwoty i zależy im na niewielkich ratach. Z kolei chwilówki na zakup sprzętu RTV są najkorzystniejsze w momencie, gdy za zakup gotówkowy wynegocjujemy dodatkowy rabat, a jednocześnie jesteśmy pewni, że za 30 lub 60 dni bez problemu spłacimy pożyczoną kwotę.

W kwestii wyboru finansowania, Artur Więckowski zwraca również uwagę na aspekty prawne zawieranych przez nas transakcji: „Wielu klientów skarży się, że zakupy ratalne są tak łatwe, a raty tak niskie, że zgubili się w tym, mają zbyt wiele pożyczek i w rezultacie są zadłużeni nie tylko mocno, ale i na długo. Pojedyncza pożyczka, którą spłacimy w całości np. za miesiąc, nie tylko pozwala skorzystać z rabatów za płatność gotówkową, ale także zmusza nas do większej dyscypliny zakupowej. Nowy telewizor to nie mieszkanie czy samochód – jeśli nie możemy go sfinansować w ciągu 1-2 miesięcy, to może nie powinniśmy go w ogóle kupować?”.

 

źródło: chwilowo.pl

 


poradnik