Elewacja — wizytówka domu

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dotyczy to zarówno nas samych, jak i otoczenia, w którym mieszkamy. Zadbaj o wizytówkę swojego domu i odśwież drewnianą elewację, aby wyglądała jak nowa.

Drewniana elewacja to nie tylko efektowna szata budynku, która uszlachetnia wygląd i podnosi wartość nieruchomości. To również naturalna bariera, która izoluje nas termicznie oraz akustycznie od zgiełku panującego na zewnątrz. W zimę zapewnia ciepło, a latem oferuje chłód, którego próżno szukać na nagrzanych betonowych placach. W połączeniu z niepowtarzalnym rysunkiem drewna oraz żywą kolorystyką — trudno wyobrazić sobie lepszy materiał.

Pożegnaj szarość, odzyskaj kolor

Mimo swoich wyjątkowych właściwości, deski elewacyjne wymagają przeglądu i regularnej konserwacji, co w efekcie przedłuża ich żywotność. Odświeżone drewno to również łatwiejsze czyszczenie. Jest wtedy mniej podatne na odbarwienia, a jego barwa odporna na wpływ promieniowania UV. Szarzenie drewna to akurat naturalny proces, które nie wpływa negatywnie na jego parametry techniczne. Jeśli natomiast chcemy odzyskać intensywnie nasycony kolor — wystarczy odświeżenie i ponowna impregnacja. W JAF Polska znajdziemy szeroką gamę produktów, które zabezpieczą oraz podkreślą pierwotny kolor elewacji z drewna.

Renowacja i impregnacja drewna: krok po kroku

Drewno to twardy zawodnik, ale wilgoć i temperatura z czasem dają mu popalić. Deski elewacyjne są stale narażone na zmienne czynniki zewnętrzne. Chociaż z natury są zahartowane, przyda się im kuracja odmładzająca. Od czego zacząć? Zacznijmy od podstaw! Czyścimy drewno z kurzu i brudu. Sprawdzamy (i uzupełniamy) ubytki. Po ocenie stanu elewacji, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać i dobrać do tego profesjonalny produkt.

Jeżeli przed odnowieniem elewacja lub taras wymagają usunięcia złuszczonej powłoki malarskiej, to w tym celu zalecamy żel Owatrol Dilunett. Substancja umożliwia pozbycie się do 8 różnych warstw za jednym razem. Niezależnie od tego, czy to farba, lakier, czy bejca. Niech nie zmyli nas żelowa konsystencja — to nie koncentrat i nie rozcieńczamy go. Starą powłokę czyścimy szczotką ryżową. Deski szorujemy do czysta i porządnie zmywamy wodą. Ponownie chwytamy za szczotkę i czyścimy, aż na elewacji nie ma śladu starej powłoki. Na koniec żel zawsze neutralizujemy przy pomocy środka Net-Trol tej samej firmy – radzi Darina Lazarova, specjalista z firmy JAF Polska.

Jeżeli nie potrzebujemy usuwać starej powłoki — wystarczy Owatrol Aquanett, który jest preparatem o lżejszym działaniu niż Dilunett. Skutecznie usuwa plamy, zacieki, pleśń, rdzę i inne zanieczyszczenia. Przed przystąpieniem do dalszych prac również neutralizujemy go środkiem Net-Trol.

Następnie przechodzimy do odszarzenia i odtłuszczenia drewna. Istnieją do tego preparaty 2w1. Jednym z najpopularniejszych tego typu środków jest właśnie Net-Trol firmy Owatrol. Przy jego pomocy usuniemy szarość z desek. Aplikujemy go za pomocą pędzla. Net-trol jest przyjazny dla włókien drewna, nie zagraża ogrodowej roślinności, a na koniec zmywamy go wodą. Neutralizuje działanie środków Aquanett i Dilunett. Ładnie ujednolica kolor desek – wyjaśnia Darina Lazarova z JAF Polska

 

Warto zapamiętać, że do impregnacji przystępujemy w suchy dzień — bez silnego słońca i wiatru. Impregnacja chroni drewno przed plamami, gniciem i szarzeniem.

Drewniane elementy pionowe są narażone na zmienne warunki atmosferyczne i intensywne słońce. Nie są za to obciążone mechanicznie. Nie chodzimy po nich, co skutkowałoby ścieraniem. Opady spływają po powierzchni desek, więc nie będzie śladów po stojącej wodzie. Do zabezpieczenia drewnianej elewacji wybieramy lazurę olejną lub oleje UV. Pamiętajmy jednak, że bezbarwna lazura nie chroni przed szarzeniem. Nie zapomnijmy też o odkrytych krawędziach, które impregnujemy preparatem przeznaczonym do czół desek. Tutaj możemy skorzystać z palety produktów firmy Saicos – mówi Darina Lazarova, ekspertka z oddziału JAF Polska w Małopolu nieopodal Warszawy.

Eliksir młodości dla drewna

Drewniana fasada, taras oraz elementy małej architektury to piękna wizytówka oraz trwała ozdoba otoczenia domu. Drewno wprowadza przytulny i ciepły charakter, który trudniej uzyskać szklanym i metalowym elementom. W zamian nasze deski potrzebują jedynie odrobinę troski. Zabiegi pielęgnacyjne raz do roku to recepta na długotrwałe i piękne drewno. Biorąc pod uwagę, koszt nowej elewacji, czy nawet wypożyczenia rusztowań — dbanie się po prostu opłaca.

 

źródło: JAF Polska