Kärcher wsparł renowację berlińskiej katedry

Monumentalna, ewangelicka katedra znajduje się w samym sercu stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Jest to jedna z najważniejszych świątyń w Niemczech. Globalny lider technologii czyszczenia -  Kärcher podjął się w marcu 2020 niełatwego zadania, jakim było wyczyszczenie południowej wieży katedry, ze zgromadzonych przez dekady zabrudzeń. Oznaczało to pracę w ekstremalnie wymagających warunkach, na wysokości 40 metrów nad ziemią.  Prace te były częścią zakrojonej na szeroką skalę renowacji fasady katedry. Czyszczenie wieży trwało 4 tygodnie. Katedra ta znajduje się na słynnej berlińskiej  Wyspie Muzeów – wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO kompleksie architektonicznym i kulturalnym, mieszczącym  jedne z ważniejszych muzeów Europy.

Ponad dachami Berlina

„Renowacja fasady katedry to ogromny projekt. Najpoważniejszy jaki będziemy prowadzić w nadchodzących latach. Wsparcie, jakiego udzieliła nam, w ramach swoich działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, firma Kärcher, jest dla nas nieocenione.  Efekty jakie osiągnęli eksperci firmy wprawiają w zdumienie. Świadczą o profesjonalizmie i o tym, że firma Kärcher ma  bogate doświadczenie przy licznych tego typu pracach na całym świecie” – powiedział  Michael Kösling, dziekan katedry.

Specjaliści firmy Kärcher usuwali osady i sadzę a także pył, które odkładały przez ostatnie dziesięciolecia  na piaskowcu, z którego wzniesiono katedrę. Eksperci zdecydowali się na zastosowanie unikatowej technologii piaskowania krzemianem glinu pod niskim ciśnieniem powierzchniowym (od 0,5 do 1 bara). Z odległości od 10 do 20 cm, wyposażeni w maski filtracyjne i kombinezony, skrupulatnie usuwali warstwy zanieczyszczeń.

Technika ta została z  uprzednio zaaprobowana przez Urząd Zabytków, co było możliwe dzięki badaniom, w których eksperci firmy dowiedli, że jest to procedura nie tylko wyjątkowo skuteczna lecz także delikatna dla czyszczonej powierzchni. "Zastosowana technologia była  bardzo skomplikowana i czasochłonna, ale z drugiej strony bardzo skuteczna i delikatna dla powierzchni, co nie byłoby możliwe przy mniej zaawansowanych technologiach czyszczenia. Teraz technologia ta będzie mogła posłużyć przywróceniu dawnego blasku innym zabytkom Berlina” wyjaśnił kierownik projektu z ramienia firmy  Kärcher - Nick Heyden.

Sponsoring kultury w Kärcher

W ramach programu sponsorowania kultury globalny lider technologii czyszczenia -  firma Kärcher od 1980 roku wyczyściła ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich, między innymi: kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mający ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, Pomnik przedstawiający prezydentów USA w Mount Rushmore, a także Katedra w Akwizgranie i Kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków, restauratorami i historykami sztuki.

źródło: Kärcher

renowacje   sciany